تاریخ انتشار: 17-02-1396, 11:29 کد خبر: 894 نسخه چاپی: چاپ
مصاحبه اختصاصی با طلبه نخبه گلستانی:

طلبه ای گلستانی که در رشته مهندسی رباتیک مقام آور شد/ یکی از افتخاراتم این است که در حوزه درس میخوانم

"علیرضا رحیمی اصل" دوران ابتدایی خود را در آزادشهر گذراند همزمان با اتمام دروس ابتدایی به علت علاقه شدیدش، در کلاسهای مهندسی رباتیک شرکت کرده و توانست به عنوان اولین طلبه گلستانی مقام هایی را در این رشته کسب کند.

به گزارش طوبی گلستان؛ رشته فنی مهندسی رباتیک یکی از رشته های میان رسته ای جدید در ایران می باشد، جدید بودنش میتواند بدلیل تاسیس در حد اکثر ۱۵ سال گذشته باشد و میان رشته ای است به دلیل اشتراکاتی که با رشته های مهندسی برق گرایشات الکترونیک و کنترل و همچنین مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات و مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزاردارد.

در این خصوص پایگاه تحلیلی خبری طوبی گلستان گفت‌وگوی اختصاصی با "علیرضا رحیمی" طلبه نخبه استان گلستان انجام داده که در ادامه اظهارات وی را می‌خوانیم؛

طلبه ای گلستانی که در رشته مهندسی رباتیک مقام آور شد/ یکی از افتخاراتم این است که در حوزه درس میخوانم

طوبی گلستان: در ابتداء خودتان را معرفی کنید؟

بنده علیرضا رحیمی اصل فرزند حسن متولد 17 شهریور سال 1379در شهر گنبد به دنیا آمده و تحصیلات ابتدایی و راهنمایی خود را در شهرستان آزاد شهر سپری کردم و در حوزه علمیه امام صادق(ع) شهرستان مینودشت در حال تحصیل هستم.

طوبی گلستان: این علاقه شما به ربات از کجا شروع شد؟

من در زمان کودکی و در اوایل دوران ابتدایی خود وقتی اسباب بازی برای من می خریدند تا از کار این ماشین های کنترلی سر در نمی آوردم ول کن نبودم، در آن زمان بود با توجه به سن کمی که داشتم تمام قطعه های الکترونیکی و ماشین های کنترلی به نظرم جالب بود.

من قبل از اینکه از بازی با وسایل لذت ببرم، سر در آوردن از تجهیزاتش و نحوه کار کردن این وسایل بیشتر برایم جذابیت داشت، از کنترل تلوزیون گرفته تا  انواع مشاین آلات، دوست داشتم بدانم به چه صورتی چند جسم از به هم چسباندنش به شکل جاندار حرکت میکند و برای امتحان هم شده یک بار آن را باز و بست می کردم.

بعد از شدت گرفتن این علاقه در سن 11 سالگی پدرم تصمیم گرفت مرا به کلاسهای رباتیک ثبت نام کند، پدرم همیشه می گفت وقتی استعداد یک کاری داری رو باید شکوفا کنی، بعد از شرکت کردن در ین کلاسها انگار داشتم به آروزی خودم دست پیدا می کردم و بعد از هر موفقیتی در زمینه ساخت، آن را به مدرسه می بردم و به دوستانم نشان می دادم.

این کار در مدرسه باعث شد کسانی هم به این رشته علاقه مند شوند ولی به خاطر مسائل مالی نتوانسته اند در این ورزش حضور پیدا کنند، بنده بعد از شرکت کردن در این کلاسها و دوره های تکمیلی توانستم در مسابقات استانی شرکت کنم.

طلبه ای گلستانی که در رشته مهندسی رباتیک مقام آور شد/ یکی از افتخاراتم این است که در حوزه درس میخوانم

طوبی گلستان: در مسابقات استانی و کشوری چه مقامی در رشته مهندسی رباتیک و هوش مصنوعی کسب کرده اید؟

در سال پنجم ابتدایی بود که بعد از بعد از شرکت کردن دوسال در کلاسهای این رشته توانستم در مسابقات استانی مقام دوم را در رشته های تعقیب خط و فوتبالیست به خودم اختصاص دهم.

و این روند ادامه داشت تا اینکه کلاسهای فوق العاده ای که توانستم شرکت کنم در مسابقات کشوری در سال 88 من نفر چهارم شده ام و از مسابقات جهانی استرالیا بازمانده بودم.

وقتی دانشگاه علم و صنت از آزادشهر محل سکونت بنده به شهرستان گنبد کاووس منتقل شد مقداری کار برایم سخت شده بود و مثل سابق نتوانستم در این کلاسها حضور پیدا کنم.

بعد از چند سال این دانشگاه از گنبد به مرکز استان یعنی شهرستان گرگان منقل شد و با تغییر کاربری که انجام شد کلاً رفتن من به کلاسهای این دوره لغو شد. البته ناگفته نماند که در آزادشهر هنوز هم دوره های در حال برگزاری است که به صورت سطح پایینی در حال آموزش هستند.

طلبه ای گلستانی که در رشته مهندسی رباتیک مقام آور شد/ یکی از افتخاراتم این است که در حوزه درس میخوانم

طوبی گلستان: با توجه به علاقه ای که در این رشته داشتید چطور در حوزه علمیه ثبت نام کرده اید؟

خودم دقیقاً نمیدونم به چه صورتی در حوزه علمیه ثبت نام کرده ام و چطور علاقه به حوزه پیدا کرده ام(با خنده) ، پدرم مهندسی عمران خوانده و مادرم وکیل دادگستری است با این وجود از طرف والدینم هیچ ارتباطی نسبت به ورودم به حوزه نداشت.

میشه گفت یکی از مهمترین دلیلی که به حوزه علمیه ورود پیدا کرده ام به سوم راهنمایی ام بر میگردد، براید اقامه نماز ظهر به نمازخانه مدرسه رفتم، آن روز روحانی مسجد نتوانست برای نماز جماعت به مدرسه بیاید، دوستانم از من خواستند که من پیش نماز بشوم، بعد از آن روز ارتباطم با مساجد بیشتر شده بود، و با یکی از دوستانم (که در حال حاضر استاد حوزه ما است حاج آقا شایسته) آشنا شدم  و طی مشورتی که با ایشان داشته ام در حوزه ثبت نام کردم.

طوبی گلستان: فعالیت شما در زمینه ساخت ربات به کجا رسیده است؟

متاسفانه همانطوری که گفتم دانشگاه علم و صنعت در استان تقریباً به طور کامل تغییر کاربری داده و نمی توانم به طور دقیقی کارم را ادامه دهم، ولی در حال حاضر طرحی در دست دارم به نام ماشین سلاح، قصدم از این ماشین ساپورت و هدایت پهباد ها به سوی هدفهای مقابل هست انشاء الله بتوانم با ثبت این اختراع و پشتیبانی نهادها این محصول را تولید کنم.

طوبی گلستان: در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

در حال حاضر در کلاسهای حفظ مشغول به حفظ قرآن کریم هستم،  تا الان هم به حمدالله توانسته ام پنج جزء از قرآن را حفظ کنم، بیشترین تلاشم در خصوص حفظ موضوعی قرآن است.

بعد از فرا گیری قرآن با توجه به تناسبی که بین قرآن و سلامتی وجود دارد توانستم در خصوص طب هم وارد بشم و در خصوص این علم مظلوم مطالبی را فرا بگیرم.

طوبی گلستان: آیا در رشته های ورزشی غیر از مهندسی رباتیک شرکت کرده اید؟

بله من از سال سوم راهنمایی در زورخانه مشغول به ورزش بودم، در کنار این باشگاه یک سالن وزنه برداری هم وجود داشت، دوستم بهم گفته بود برای دیدن به سالن وزنه برداری برویم، همزمان با رفتن به سالن وزنه برداری ثبت نام هم انجام دادم.

حدود یک سال و نیم تمرین در مسابقات استانی توانستم شرکت کنم و در وزن 35 کیلو توانستم مقام سوم استانی را کسب کنم، ولی به خاطر مصدومیت حاصله از این مسابقات از حضور در مسابقات کشوری باز ماندم.

طلبه ای گلستانی که در رشته مهندسی رباتیک مقام آور شد/ یکی از افتخاراتم این است که در حوزه درس میخوانم

طوبی گلستان؛ آیا حوزه علمیه مانع از فعالیت ورزشی شما شد؟

در جواب به این سوال باید بگویم نه، درست است که حجم درسهای حوزه بسیار بالاست ولی با برنامه ریزی هم میتوان هم به تحصیل پرداخت هم به ورزش.

در حال حاضر باعث افتخار من این است که در حوزه علمیه درس میخوانم و مرا به عنوان یک طلبه می شناسند، هر افتخاری که کسب می کنم و در هر جایی که می روم می دانند من طلبه هستم، و این یکی از افتخارات زندگی بنده است.

طوبی گلستان: در آینده چه برنامه هایی دارید؟

با توجه به اینکه وظیفه ذاتی من کسب علوم حوزوی و تبلیغ دین است در نظر دارم با فرا گیری زبان های انگلیسی و فرانسوی در نشر معارف الهی و علوم دینی در کشور های خارجی تلاش کنم.

طلبه ای گلستانی که در رشته مهندسی رباتیک مقام آور شد/ یکی از افتخاراتم این است که در حوزه درس میخوانم

طوبی گلستان: در پایان اگر مطلبی دارید بیان کنید.

من به عنوان کسی که در رشته مهندسی رباتیک مشغول به فعالیت هستم و علاقه من در این رشته بسیار بالاست، نباید این خلاء آموزشی در استان ایجاد شود، در حال حاضر استانهای همجوار در خصوص این ورزش تلاشهای فراوانی و کلاسهای فوق العاده بسیاری برگزار می کنند.

انشاء الله هم در استان ما شاهد این باشیم که در رشته رباتیک هم دوباره این اهمیت کار درک شود و در این خصوص مجدد سرمایه گذاری بشود تا جوانانی مثل بده بتوانند از استعداد خود به نحو احسن به نمایش بگذارند.

برخی ها فکر میکنند در حوزه فقط علم محصوری تدریس می شود و فکر میکنند طلاب تسط به یک علم دارند، بنده با این کارم می خواهم به همه نشان بدهم که هیچ وقت فعالیت حوزه محصور نیست و میتوان در کنار علوم حوزوی به هر علمی که میخواهی دست پیدا کنی.

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع پنج + پنج ؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*