تاریخ انتشار: 29-01-1396, 17:30 کد خبر: 810 نسخه چاپی: چاپ
براساس آمار رسمی مشخص شد

افزایش قابل توجه قیمت کالاهای اساسی مردم در یازدهم/ سبد مصرفی مردم ۴۰ تا ۱۴۰ درصد گران شد+ جدول

روند افسار گسیخته‌ افزایش قیمت کالاهای اساسی و مصرفی به ویژه در نیمه دوم سال گذشته و سال جاری عرصه را برمردم تنگ کرده است.

به گزارش طوبی گلستان؛ حسن روحانی رئیس دولت یازدهم، در ابتدای کار دولت خود به مردم وعده داد به عنوان اولین دستور کاری فوری دولت، وضعیت معیشتی مردم را سروسامان خواهد داد اما بعد از گذشت حدود 4 سال از عمر دولت چقدر این وعده عملیاتی و وضعیت معیشت مردم بهبود یافته است.

بنابراین گزارش، قیمت کالاهای اساسی، خوراکی و پرمصرف مردم در نیمه دوم سال 95 و در ابتدایی ترین روزهای سال جاری که هم زمان با افزایش دستمزد کارگری بوده، افزایش بی ضابطه ای داشته است به طوری که بر اساس گزارش میدانی  اخیر از بازار میوه هر کیلوگرم انار در مغازه‌ای واقع در خیابان کارگر شمالی تهران 7900 تومان، لیمو شرین 5 هزار تومان، پرتقال والنسیا 8900، سیب زرد 8 هزار تومان، سیب سفید 7000 تومان، نارنگی 7500 تومان، پرتقال شمال ممتاز 7400 تومان، توت فرنگی 22هزار تومان، موز 5900 تومان، نارنگی پاکستانی 7500 تومان، پرتقال رسمی شمال 4500 تومان و پرتقال توسرخ شمال 4900 تومان، خیار 3580 تومان و گوجه فرنگی 5200 تومان به فروش می‌رسد که این ارقام در سال های اخیر کم سابقه هستند.

نرخ شیر پاستوریزه یک برند پرفروش نیز در ابتدای ماه جاری افزایش 200 تومانی در هر لیتر را تجربه کرد که بعد از واکنش سازمان حمایت قیمت خود را 100 تومان تعدیل کرد اما به گران فروشی و افزایش قیمت خود ادامه داد.

بعد از این ماجرا نوبت محصول دیگر صنایع لبنی یعنی خامه پاستوریزه رسید به طوری که قیمت هر خامه 2 هزار و 500 تومانی (200 گرم با چربی 30 درصد) یک برند پرفروش با حدود 17 درصد افزایش قیمت به 3 هزار تومان رسید. قیمت آب‌میوه و شربت میوه نیز افزایش 12 و نیم درصدی تا 25 درصدی داشت؛ از طرفی نیز شاهد تداوم گران‌فروشی گوشت‌گوسفندی و برنج ایرانی در بازار مصرف هستیم به طوری که گوشت شقه گوسفندی در سطح شهر حدود 37 هزار تومان و نوع راسته این محصول تا 70 هزار تومان نیز قیمت پیدا کرده است.

قیمت برنج نیز در سال جاری افزایش قیمت بی سابقه ای داشته است به طوری که هر کیلوگرم برنج ایرانی در بازار مصرف تهران قیمتی حدود 10 تا 17 هزار تومان بر اساس گزارش های میدانی انجام شده، دارد.

مقایسه  قیمت برخی کالاهای اساسی و مصرفی مردم در آغاز سال 92  با قیمت امروز که بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی در جدولی ذیل مطلب آمده است، نشان از عدم هماهنگی قیمت‌ها با نرخ تورم زیر 10 درصد، اعلامی دولت دارد. در میان این کالاها، تنها قیمت گوجه کاهش یافته است.

بر این اساس بخش زیادی از کالاهای اساسی در این مدت از جمله انواع سبزی های تازه، گوشت قرمز، مرغ، قند و شکر، چای خارجی ، روغن نباتی مایع، انواع لبنیات، تخم مرغ، برنج ایرانی، تمامی انواع حبوبات و میوه ها افزایش قیمتی از 40 تا 140 درصد داشته اند.

جدول مقایسه ای قیمت کالاهای مصرفی مردم در آغاز 92 و امروز آنها به شرح زیر است.

انتهای پیام/نسیم آنلاین

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع چهار + چهار؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*