تاریخ انتشار: 25-10-1395, 20:52 کد خبر: 340 نسخه چاپی: چاپ
خالق "تفسیر عابدی" به خدا پیوست ؛

آخوند عابدی کر روحانی سرشناس ترکمن صحرا درگذشت / تشییع فردا ساعت 11 عیدگاه بندرترکمن+ زندگی نامه

دقایقی پیش آخوند عابدی کر روحانی سرشناس ترکمن صحرا در سن 90 سالگی دار فانی را وداع گفت و مراسم تشییع آن مرحوم صبح فردا ساعت 11 در عیدگاه بندرترکمن برگزار می شود.

به گزارش طوبی گلستان؛ آخوند عابدی کر یکی از روحانیون و ائمه جمعه و جماعات برجسته وسرشناس استان گلستان و ترکمن صحرا بود که  سخنرانی ها و پژوهش های وی در در زمینه های علوم دینی و قرآنی شهرت زیادی دارد. «تفسیر عابدی» از ایشان هم اکنون مورد استفاده اکثر ترکمن های ایران و سایر کشور های دنیا است .

این روحانی برجسته ترکمن در سال 1305 در گمیشان به دنیا آمد .  مکتب قرآن و سواد اولیه را پیش ملا محمد حسین گمیشانی فرا گرفته  است .

خود او در یکی از مصاحبه هایش از فقر دوران کودکی اش می گوید: در آن زمان که در گمیشان به مکتب می رفتم ، از نظر مالی ما بسیار ضعیف بودیم. من حتی یک جفت کفش نداشتم که به مکتب بروم . آن زمان خدا بیامرز مادرم مرا به خاطر نداشتن کفش کول می گرفت و به مکتب می برد .ایشان حق بزرگی بر گردن من دارند و من تمام پیشرفت و فعالیت های خودم را مدیون تلاش و فداکاری مادرم می دانم .

آخوند عابدی کر علوم دینی را در گمیشان و در محضراستاد«اتکه آخوند»ادامه داد و سپس به محضر استاد « هجو آخوند» آمد و از ایشان کسب فیض نمود . بعد برای ادامه تحصیل و تکمیل اصول دین و فقه و ادبیات به پیش استاد « عبدالقادیرآخوند» در  روستای عرب جیق نزدیک گلی داغ رفت.

عابدی کر در سال ۱۳۲۵ فارغ التحصیل شد و در روستای صحنه سیزده سال به عنوان مدرس علوم دینی فعالیت کرد  و در همان زمان در مدرسه سپهسالار( مدرسه عالی مطهری) در  رشته ی « منقولات»شرکت و موفق به دریافت مدرک منقولات شد .

چون در آن زمان در روستای صحنه فقط تا کلاس چهارم ابتدایی بود برای ادامه تحصیل فرزندان خود در سال ۱۳۳۸ به بندر شاه (بندرترکمن ) آمد و در این شهر مشغول فعالیت شد و در سال ۱۳۳۹ به استخدام آموزش و پرورش در آمد.

آخوند عابدی کر در سال ۱۳۵۷اولین بار به عنوان روحانی به مکه مکرمه مشرّف شد . مجموعه کتب "تفسیر عابدی" اکنون یکی از کتاب های مهم و مرجع است.

وی  از سال ۱۳۳۸ دربرنامه ای که از رادیو گرگان پخش می شد تفسیر قرآن می کرد . در سال ۱۳۴۹ مردم ترکمنستان از آن مرحوم خواستند تا برایشان احکام بگوید .به همین خاطر ایشان تفسیر قرآن را از همان جا شروع کرد و به مدت ۳۱ سال طول کشید.(۱۳۴۹تا۱۳۸۰) و تا به امروز هم ۷ بار تجدیدچاپ شده است .

برای این که این تفسیر مورد استفاده مردم ترکمنستان و ترکمن های چین ،پاکستان ،افغانستان و ترکیه و مکه و مدینه قرار بگیرد آن را به زبان ترکمنی به نگارش در آورد .این تفسیر به همه ی این کشورها فرستاده شده است . حتی عده ای از ترکمن های این مناطق خودشان آمدند و این تفسیر را با خود به کشورشان بردند .

 آخوند عابدی کر با امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی (ره ) قرابت فکری نزدیکی داشت وهمچنین بارهبر انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای و اکثر مسئولان نظام و روحانیون برجسته مراودات بسیار خوبی داشته است .

پیکر پاک این روحانی ترکمن فردا ساعت 11 از عیدگاه بندرترکمن به سمت آرامگاه ابدی اش برگزار می شود.

پایگاه خبری گلستان ما این ضایعه بزرگ را به علمای اهل سنت و مردم فهیم ترکمن صحرا تسلیت عرض می نماید .گلستان ما

انتهای پیام /

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع دو + سه = (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*