تاریخ انتشار: 6-05-1401, 08:32 کد خبر: 2779 نسخه چاپی: چاپ
کندوکاوی درباره ماجرای قمه کشی دختران نوجوان

چرا برخی از دخترهای نسل‌های جدید به اقدامات خشن پسرانه علاقه پیدا کرده‌اند؟

یکی از مواردی که در این نوع آسیب رفتاری در دختران حائز اهمیت است، رفتارهای پسرانه آنهم در قالب رفتارهای اراذل و اوباش است. در این حوزه متاسفانه دختران نسل های جدید برای اینکه ورودی در حوزه اجتماعی داشته باشند و به اصطلاح تمرین اجتماعی شدن را انجام دهند دست به تقلید از رفتارهای پسرانه می زنند. پسرپوشی، رفتارهای پسرانه خشن از جمله این مواردی است که بعضا از سوی دختران نوجوان دیده می شود.

به گزارش طوبی گلستان؛ ماجرای قمه کشی دختران نوجوان در استان بوشهر که در شبکه های اجتماعی بازتاب زیادی داشت، یکی از مواردی است که می‌توان به صورت مبسوط آنرا مورد واکاوی اجتماعی قرار داد. پیشتر نیز ماجرای یک دختر به نام «هلیا» که در شیراز قمه چرخانی کرده بود در فضای مجازی به صورت گسترده منتشر شد و واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت.
یکی از مواردی که در این نوع آسیب رفتاری در دختران حائز اهمیت است، رفتارهای پسرانه آنهم در قالب رفتارهای اراذل و اوباش است. در این حوزه متاسفانه دختران نسل های جدید برای اینکه ورودی در حوزه اجتماعی داشته باشند و به اصطلاح تمرین اجتماعی شدن را انجام دهند دست به تقلید از رفتارهای پسرانه می زنند. پسرپوشی، رفتارهای پسرانه خشن از جمله این مواردی است که بعضا از سوی دختران نوجوان دیده می شود.
این نوع رفتارها اگرچه حالت نمایشی نیز دارد اما برآیند آنرا می توان در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام دید. موضوع از این قرار است که اجتماعی شدن وقتی با تقلید از شبکه های اجتماعی همراه می شود به نوعی رفتارهای هیجانی غیرعقلانی و کورکورانه‌ای را به دنبال خواهد داشت. در همین روند است که پدیده ای مانند دختران نوجوان قمه کش بروز و ظهور پیدا می‌کنند. آنچه می تواند این رفتارها را خطرناک تر کند متاسفانه مورد توجه قرار گرفتن این دختران در فضای مجازی است. درواقع یک تابو شکسته شده است و رفتار غیرعادی از یک دختر که نماد لطافت و مهربانی است بروز می کند که با تعجب جامعه و واکاوی هر چه بیشتر آن درباره این موضوع همراه می شود و از این رو موارد اینچنین مورد توجه افکارعمومی قرار می گیرد. شبکه اجتماعی نیز با لایک و دیده شدن، درواقع بیشتر دختران را به سمت و سوی چنین رفتارهایی سوق می دهد و تشویق می کنند.
جالب اینجاست که بعد از ماجرای قمه کشی یک دختر در شیراز وی به عنوان یک اینفلوئنسر یا شاخ مجازی شناخته شد و مورد توجه سودجویان تبلیغاتی در فضای اینستاگرام قرار گرفت. از این روز این رفتارهای غیرعادی و هنجارگریزانه بیشتر از گذشته مورد توجه نسلی که فضای مجازی و شبکه اجتماعی به عنوان بستر و محیط رسیدن به آرزوهایشان به آن می نگرد، قرار می گیرد.
در همین حین دختران بیشتر مورد آسیب قرار می گیرند. اول اینکه در فضای اجتماعی و محیط اطراف خود دچار سوءظن اطرافیان می شوند و دیگر خاصیت جنس لطیف بودن را از دست می دهند و همین موضوع با ذات آنان در تناقض است. از یک طرف دچار مشکلات روحی در تناقض با جنسیت خود می شوند و از سوی دیگر در جامعه نیز به عنوان یک عنصر نامطلوب بروز می کنند و برچسب های ناپسند می خورند.
از سوی دیگر راه برای به بیراهه کشیدن بیشتر آنان و حضور در محیط های آسیب زا با رفتارهای کنترل نشده و غیرعادی افزایش پیدا می کند. این درحالی است که خانواده ها در این روند بایستی به طور کاملا فیلتر شده دختران را از معرض آسیب‌های اجتماعی فضای مجازی دور کنند. آنچه در این میان مهم است نه گرفتن آزادی عمل آنان است که همین موضوع بیشتر آنان را به سمت این آسیب ها سوق می دهد، بلکه ایجاد یک فضای ایمن و کنترل شده از سوی والدین و راهنمایی آنان به سمت فعالیت هایی است که باعث رشد بیشتر شخصیت اجتماعی و شغلی آنان می شود.
اینکه گفته می شود زنان در تربیت جامعه نقش بسزایی دارند موضوعی نه گزاف است و نه غیر واقعی. اما نکته اساسی تر این است که دختران خوب امروز مادران خوب فردا می شوند و در این حوزه دختران نیز باید به گونه ای پرورش پیدا کنند که بتوانند درآینده یک جامعه کوچک به نام خانواده را در حیطه وظایف مادرانه و همسرانه مدیریت کنند.
امروز در شرایط ولنگاری فضای مجازی، عنصر خانواده بسیار اساسی و مهم جلوه می کند. خانواده با رفتار اجتماعی درست و کنترل شده می تواند فعالیت و کنش اعضای خود را در این آشفته بازار هدایت کند و همچنین فردی خودساخته تحویل جامعه دهد که در برابر همه آسیب های اجتماعی به نوعی رویین تن شده و با همه انحرافات موجود راه صواب و درست را بر گزیند و در این زمان فرد هم از آسیب زدن به خود جلوگیری می کند و هم برای رشد و تعالی خود و در وهله دیگر جامعه تلاشی مثبت و ارزشمند بروز می دهد.

انتهای پیام/ طنین یاس

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع یک + یک؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*