تاریخ انتشار: 8-08-1399, 08:58 کد خبر: 2739 نسخه چاپی: چاپ
جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه نینوا گلستان:

ماموریت محرومیت زدایی سپاه در ۶۱ روستای گلستان/ اجرای 117 پروژه عمرانی در فاز نخست

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه نینوا گلستان گفت: در فاز نخست ۳۱ پروژه در 61 روستا در تعهد قرارگاه بود که ۱۲۱ پروژه با مبلغ ۱۳ میلیارد تومان طی حدود چهار سال اجرایی شد.

به گزارش طوبی گلستان؛ کاظم نوروزی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در گرگان، اظهار کرد: قرارگاه پیشرفت و آبادانی دغدغه ای بود که مقام معظم رهبری در نشست با مسئولین لشکری و کشوری در سال 95مطرح کرد.

وی افزود: بعد از سخنان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، سردار جعفری فرمانده وقت سپاه  این قرارگاه را در سپاه شکل داد و قرار شد یک هزار دهستان در کشور در مناطق روستایی مبنای محرومیت زدایی و آبادانی شوند.

خدمت رسانی به مردم 61 روستا در حدود 4 سال اخیر

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه نینوا گلستان ادامه داد: در گلستان هم اقدامات خوبی صورت گرفته و در فاز نخست سه دهستان با 61 روستا انتخاب شد که شامل «کرند» از توابع گنبدکاووس با 12روستا، دهستان «مراوه تپه» با 28روستا و دهستان «زرین گل»از توابع علی آباد کتول با 21روستا است.

وی اضافه کرد: در این سه دهستان ماموریت داریم تا مشکلات و محرومیت ها را شناسایی و  بر طرف کنیم  و براین اسا نقاط قوت و ضعف و نقشه راه توسعه روستاها  را ترسیم کردیم.

نوروزی از احصاء 5 عرصه خدمت در دهستان های هدف استان خبرداد و تصریح کرد:خروجی مطالعاتی که انجام شد براین  بود که اگر مشکلات در عرصه های «فرهنگی-اجتماعی» ، «تعلیم و تربیت»، «معیشت و اشتغال»،«سلامت» و ـزیرساخت و عمران» بر طرف شود به توسعه پایدار دست خواهیم یافت و از مهاجرت روستاییان به شهرها و گترش حاشیه نشینی هم جلوگیری می شود.

وی با بیان اینکه اقداماتی که سپاه پاسداران انجام می دهد از وظایف سپاه نیست اما رسالت پاسداری ما است، تاکید کرد: در بحث عرصه فرهنگی و اجتماعی  به جذب امام روستا پرداختیم و با فراهم کردن منزل مسکونی (ساخت و اجاره) و پرداخت حق الزحمه و توانمندسازی همسران امامان جماعت در این عرصه ورود پیدا کرده ایم.

راه اندازی «مدرسه اشتغال»

این مقام مسئول در توضیح عرصه تعلیم و تربیت  با محوریت دانش آموزان و معلمان، گفت: برای دانش آموزان آموزش های تحصیلی، بسته های کمک آموزشی، لوازم التحریر، وورزشی، برگزاری اردوهای فرهنگی ورزشی و زیارتی، برگزاری جشن تکلیف پرداختیم. در طرحی ابتکاری «مدرسه اشتغال» راه اندازی کردیم و آموزش های مهارتی را  متناسب با بوم آن روستا برای نوجوانان فراهم کردیم.

 وی ادامه داد: برای معلمان نیز با همکاری آموزش و پرورش کلاس های ضمن خدمت برگزار می کنیم و برای جلو گیری از اختلاط دختران و پسران در مدرسه  به ساخت مدرسه پرداختیم یک مدرسه سه کلاسه دوشنبه هفته آینده در کرد آباد افتتاح می شود و مدرسه 12 کلاسه روستای چناران از توابع کلاله را کلید زده ایم و یا در همین حوزه مدارس را دوشیفت کردیم.

اجرای 117 پروژه عمرانی در فاز نخست/ به دنبال اشتغال پایدار هستیم

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه نینوا گلستان درخصوص عرصه زیر ساخت و عمران بیان کرد: این عرصه را با شعار محوری«از مردم، با مردم، برای مردم) انجام می دهیم ودر این راه موفق به اجرای 117 پروژه عمرانی در فاز نخست. ملاک ما در پروژه ها عام المنفعه بودن آنها و دربرگیری برای اکثر مردم روستا است.

وی با بیان اینکه در بدو ورود در روستاها هسته جهادی تشکیل می دهیم و زمانبندی برای خدمت در روستاهای هدف 5 ساله است و بعد از آن نیز مشارکت روستاییان طرح توسعه روستاها ادامه پیدا خواهد کرد.

نوروزی در بحث معیشت و اشتغال نیز شعار محوری این قرارگاه را «وام بی وام» بیان کرد و تاکید کرد: قریب به 4 سال کار اجرایی یک رایل وام پرداخت نکردیم  .مثلا برای دامداری مکانیزه در روستاها تلاش کردیم و ویزیت رایگان دادم، بهسازی جایگاه دام و .. و آموزش ها و بازدیدهای کارشناسان بسیجی در حوزه کشاورزی و زنبور داری ودام پروری به صورت مستمر انجام می شود تا بازدهی بیشتر و در آمد بالتری نصیب روستاییان شود.

وی در عرصه سلامت  دو هدف «سبک زندگی ایرانی اسلامی» و «تغذیه سالم» را دنبال می کنیم و سفیران سلامتی در روستاها داریم  و در حوزه های مختلف ازجمله حجامت آنها را آموزش داده ایم.40 کیلومتر کانالهای روستاها را لایروبی کرده ایم.

نوروزی به فعالیت این قرارگاه درابتدای شیوع کرونا هم اشاره کرد و گفت: ستادی در قرارگاه شکل دادیم، مایع ضدعفونی کننده توزع کردیم، یکهزار و 500 بسته بهداشتی و 9 هزار 500 بسته معیشتی در روستاهای تحت پوشش توزیع کرده یم.

وی از اخذ مجوز فعالیت خیریه حضرت رقه(س) در استان گلستان خبرداد و گفت: حدود 2 ماه از شکل گیری این خیریه می گذرد  و نمایشگاه دائم جهیزیه آن را در طبقه فوقانی فروشگاه لاله واقع در میدان بسیج گرگان دایر کردیم.

121پروژه با مبلغ 13میلیارد تومان اجرا شد

نوروزی ،حفر و تجهیز 3 حلقه چاه، لایروبی کانالها، تامین آب شرب روستاهاف جمع آوری بهداشتی فاضلابهاف احداث خانه عالمف ساخت و بهسازی مدارس  و جاده منتهی به آن، برگزاری اردوهای درون استانی، فعالیت های فرهنگی و جشن تکلیف، جلسات مشاوره سبک زندگی اسلامی و تغذیه سالم، تامین علوفه دام و دارو ف تهیه و توزیع بسته های ورزشی، معیشتی و بهداشتی را از جمله فعالیت های برشمرد که تاکنون درحدود 4 سال فعالیت قرارگاه پیشرفت و آبادانی در استان گلستان انجام داده است.

وی با بیان اینکه در فاز نخست 31پروژه  با بودجه 3 میلیارد و 100میلیون تومان   برای استان تعریف شده بود که قرارگاه 121پروژه با مبلغ 13میلیارد تومان اجرا کرد، گفت: درفاز دوم نیز55 پروژه از ابتدای سال جاری پیش بینی و در حال انجام است .

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه نینوا گلستان در خاتمه افزود: 10دهستان  دیگر نیز در استان پیش بینی شده است که در صورت تصویب اقدامات خود را یپیگیری خواهیم کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع یک + یک؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*