تاریخ انتشار: 23-09-1398, 09:19 کد خبر: 2718 نسخه چاپی: چاپ
ائمه جمعه استان گلستان:

خیمه نظام اسلامی با رای مردم است/ حضور حداکثری مردم در انتخابات مجلس بسیار سرنوشت‌ساز است

در شرایطی که کشور در بخش های مختلف از جمله اقتصادی تحت فشار شدید استکبار است حضور مردم در انتخابات بسیار ارزشمند و سرنوشت ساز بوده و نشان دهنده جایگاه مطلوب نظام در نزد مردم است.

به گزارش طوبی گلستان، حجت الاسلام سید محمد دلبری ضمن توصیه خود و نمازگزاران جمعه گالیکش به رعایت تقوا الهی و ترک گناهان و محرمات به نقش مردم در نظام اسلامی در اندیشه نورانی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: انتخابات مظهر مردم سالاری دینی است و یکی از بهترین زمان‌هایی که می‌شود به نقش مهم مردم پی‌برد زمان انتخابات است.

وی افزود: مردم با انتخابات در شکل و نوع نظامشان و مسئولیت‌شان در بخش‌های مختلف نظر می‌دهند، نظری که شرعی، دینی و قانونی است.

خطیب جمعه گالیکش اضافه کرد: ائمه جمعه به عنوان پرچم‌داران گفتمان رهبری باید انتخابات را برای مردم با موضوع مردم سالاری دینی تجزیه و تحلیل کنند.

حجت‌الاسلام دلبری با اشاره به گفتمان امامین انقلاب در بحث انتخابات گفت: برپایی خیمه نظام اسلامی با رای مردم است، اگر رای و نظر مردم نباشد خیمه نظام اسلامی هم نمی‌تواند برپا شود و ثبات داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه حکومت هم حق و هم تکلیف است گفت: از نظر شیعه امامیه حکومت و حکمرانی هم یک حق و هم یک تکلیف و وظیفه است. آن هم مردم سالاری که مبتنی بر دین اسلام و اسلامی باشد.

به گفته امام جمعه گالیکش؛ مردم سالاری دینی یعنی به نظر اسلام متکی باشند و نظر مردم مهم باشد، چون خدا و دین مقدس اسلام به آن اهمیت داده اند و فقط یک قرارداد عرفی نیست. مردم می‌آیند و با نظرات خود مسئولین را انتخاب می‌کنند.

خطیب جمعه گالیکش با اشاره به اینکه دوگانه جمهوریت و اسلامیت یک دوگانه کاذب است بیان داشت: جمهوری اسلامی یک مرکب الزمامی نیست که ترکیبی از جمهوریت و اسلامیت باشد و عده‌ای تنها یکی از این دو را قبول داشته باشند. بلکه جمهوری اسلامی یک حقیقت است و آن جمهوری‌ای است که اتکا آن را آرا مردم است که خدا آن را مقرر کرده است.

حجت‌الاسلام دلبری افزود: وقتی مردم پای کار باشند و از نظام اسلامی و مسئولین راضی باشند جلوی نفوذ دشمنان هم می‌گیرند که بارها آن را مشاهده کردیم. مردم سالاری دینی یک الگوی جهانی است که نه فقط در ایران اسلامی که در بسیاری از کشورهای دیگر هم همینطور بوده است.

وی تصریح کرد: هر زمانی که کارها را به مردم سپردیم انجام دادند، در هر زمانی کارها را منحصر کردیم به مسئولین، مسئولین کارها را متوقف یا جلوی سرعت آن را گرفتند. مردمی که هدف داشته باشند سخت‌ترین کارها را به نحو احسن انجام می‌دهند، انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی هم یکی از این کارهاست که به‌دست مردم خوب کشور ما سپرده می‌شوند و باعث شادی دوستداران نظام مقدس جمهوری اسلامی و شکست نقشه‌های ضد انقلاب می‌شوند.

امام جمعه گالیکش تاکید کرد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حرف اول و آخر را مردم خوب ما می‌زنند. مسئولین هم به فکر مردم باشند و مشکلاتشان را برطرف کنند، دروغ نگویند، به قولشان عمل کنند، بین قول و عملشان رابطه مستقیم باشد. اگر فردی این ویژگی‌ها را داشته باشد در بین مردم و نظام جایگاهی ندارد.

وی با اشاره به وحدت حوزه و دانشگاه در گام دوم انقلاب گفت: ۲۷ آذرماه مصادف با شهادت آیت الله محمد مفتح در سال ۱۳۵۸ است که به نام روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است. یکی از عواملی که باعث شکل گیری، ثبات و استمرار انقلاب شد همین وحدت بود.

حجت‌الاسلام دلبری گفت: وحدت حوزه و دانشگاه بخاطر اینکه این دو قشر دو نهاد مولد نیرو و محتوا و انسان افزار و نرم افزار برای پیشرفت انقلاب انقلابی بوده و هستند بسیار مهم است. بهترین زمان برای وحدت بیشتر حوزه و دانشگاه گام دوم انقلاب است که مقام معظم رهبری مطالب بسیاری در این خصوص عنوان کردند.

 

خطیب جمعه گالیکش گفت: دشمنان به دنبال این بودند با تحرکات خود روز دانشجو و دانشگاهها را محل اغتشاشات قرار دهند اما درایت و بصیرت دانشجویان و دانشگاهیان تمامی توطئه های آنها را خنثی کرد و دانشگاهها تبدیل به یک میدان بزرگ بصیرت یابی با حضور مسئولین دانشگاه شد و با این کار خود مشت محکمی بر دهان استکبار کوبیدند.

وی با اشاره به روز جهانی عاری از خشونت و افراطی گری گفت: اگر یک نگاهی به اوضاع منطقه و جهان خصوصا کشورهای اسلامی بیندازیم می بینیم آمریکا و همدستان پلیدش مشکلات زیادی را در این رابطه به وجود آورده‌اند که نمونه بارز آن را میتوانیم در خصوص شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه نام ببریم، با اینکه وضعیت جسمانی وخیمی دارند به حبس ظالمانه ایشا را برگرداندند.

حضور گسترده مردم در انتخابات مجلس بسیار ارزشمند و سرنوشت‌ساز است

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی ظهر امروز در خطبه های نمازجمعه گرگان اظهارداشت: عوامل اجرایی و نظارت در شرایط فعلی باید کاری کنند که حضور مردم در انتخابات پررنگ‎تر باشد و نشاط اجتماعی زمینه‌ساز حضور حداکثری در انتخابات است.

وی همچنین به نام نویسی داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: ضرورت دارد همه عوامل نظارتی و اجرایی به نحوی عمل کنند که حضور حداکثری مردم تحقق یابد.

نماینده ولی فقیه در گلستان اظهار کرد: در شرایطی که کشور در بخش های مختلف از جمله اقتصادی تحت فشار شدید استکبار است حضور مردم در انتخابات بسیار ارزشمند و سرنوشت ساز بوده و نشان دهنده جایگاه مطلوب نظام در نزد مردم است.

وی به برگزاری بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز در استان گلستان اشاره کرد و افزود: این اجلاس بسیار مؤثر، باکیفیت و با کمیت خوبی برگزار شد و از سراسر کشور در این اجلاس حضور داشتند.

مام جمعه گرگان نماز را یک پدیده شگفت‎آور دانست و بیان کرد: رهبر معظم انقلاب پیامی را برای این اجلاسیه صادر کردند و به اهمیت نماز به عنوان فریضه اسلامی و الهی تأکید کردند و امید است این اجلاسیه که با پیام معظم‌له ویژه‎تر شد برای امر نماز مبارک باشد.

وی اضافه کرد: اجلاس سراسری نماز بسیار خوب بود و برخی از فعالان حوزه نماز این اجلاسیه را در استان گلستان بی‎سابقه دانستند و خوشبختانه 16 هزار اثر از سراسر کشور در اهمیت نماز به این اجلاس ارسال شد که 11 هزار از این آثار مربوط به استان گلستان بوده است.

نورمفیدی ادامه داد: ارسال این تعداد آثار به بیست و هشتمین اجلاس نماز نشان می‎دهد اهمیت این فریضه دینی در جامعه کمرنگ و ضعیف نشده و امید است همه اهل اقامه نماز باشند چراکه این یک دستور عمومی است و تنها متعلق به پیامبر(ص) نیست.

امام جمعه گرگان با اشاره به 27 آذرماه و روز وحدت حوزه و دانشگاه اشاره کرد و افزود:‌ شالوده حوزه و دانشگاه دلسوز کشور هستند و اگر می خواهیم توسعه و صلاح کشور را شاهد باشیم باید ارتباط بین حوزه و دانشگاه تقویت شود.

سایت زباله آزاشهر را جابه جا کنید

 

حجت الاسلام عین اله شهابی امام جمعه آزادشهر در خطبه اول نماز جمعه این هفته، ضمن دعوت خویش و مومنین و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهار کرد: تقوا کلید رستگاری است و آزادی از هر قید و بندی بوسیله ی تقوا میسر می شود و با تقوا هر جوینده ای به مقصود خود می رسد و هر گریزان نجات پیدا می کند.

وی سپس در خصوص نماز، بیان کرد : نماز سرچشمه ی همه ی برکات الهی و بالاترین توفیق الهی می باشد که خداوند به بندگان خود اعطا فرموده است. نماز عمل عبادی همه ی ادیان الهی می باشد. قرآن کریم از زبان عیسی علیه السلام می گوید؛ خدا مرا به نماز سفارش نموده ( و اوصانی بالصواه ) و همچنین خداوند علی اعلی به حضرت موسی علیه السلام می فرمایند که  اقم الصلوه لذکری ...

خطیب نماز جمعه  آزادشهر افزود : پیامبر اکرم صل الله علیه و اله می فرمایند : نماز رودی است زلال که آلودگی ها را شسته و می برد و سدی محکم در برابر گناهان آینده است.

امام جمعه آزادشهر تصریح کرد: اهل نماز غافل و جاهل نیستند بلکه عاقل، آگاه، بیدار و بصیر هستند . آنها متواضع و فروتن می باشند ، نه مغرور و متکبر،  چون سجده نهایت تواضع است و انسان در سجده خود را با خاک مساوی می کند.

وی اعلام کرد: اگر کسی که روزی، عمر طولانی ، دنیا و آخرت  و بهترین داروی آرامش می خواهد، همه اش در نماز است.

حجت الاسلام شهابی در خطبه ی دوم با اشاره به حضور استاندار استان گلستان در جمع نمازگزاران نماز جمعه این هفته ی آزادشهر، ضمن خوش آمدگویی به وی خاطرنشان کرد : در جلسه ای که چهارشنبه با حضور ائمه ی جمعه استان گلستان با حضور استاندار در شهرستان گرگان داشتیم، بنده در حد یک دقیقه به مشکلات سایت بازیافت زباله ی شهرستان آزادشهر اشاره داشتم و استاندار قول دادند که می آیند و این موضوع را پیگیری می کنند و امروز دیدیم که از صبح تشریف آورند و از سایت بازدید کردند که جای تشکر دارد .

امام جمعه آزادشهر خطاب به استاندار گفت : اگر امکان دارد، سایت زباله آزاشهر را جابه جا کنید اما اگر با توجه به مسائلی که دوستان مطرح می کنند و می گویند که هزینه های سنگینی شده و دارد می شود ، نمی توانید آن را جا به جا کنید، امیدواریم که هر چه سریعتر با کار کارشناسی و علمی این مشکل و معظل شهرستان را حل کرده و آن چیزی که به نفع مردم است، انجام شود.

خطیب نماز جمعه آزادشهر افزود: خطرات این سایت تنها برای مردم آزادشهر نیست و تنها آنها را اذیت نمی کند ، بلکه مردم نگین شهر و روستای قزلجه که در کنار این سایت قرار دارند و همچنین زائرین و مسافرینی که از این مسیر عبور می کنند هم از بوی نامطبوع این سایت اذیت می شوند. وضعیت ، وضعیت مناسبی نیست فلذا انتظار می رود که تغییرات اساسی راجع به این موضوع انجام شود و امیدواریم با حضور دکتر حق شناس، تحولی در این زمینه رخ دهد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره ای به اجلاسیه سراسری نماز که دیروز در شهرستان گرگان برگزار شده بود اظهار کرد : حضرت آقا در بیانیه ی اجلاس فرمودند : در میان نعمتهای بزرگ الهی که هیچ کس قادر بر شمارش آنها نیست ، برخی از نعمتها، برجستگی های نمایانی دارند که اهل تامل را به شگفتی می رساند و از جمله ی جذابترین های این نعم شگفتی ساز، نماز است و خداوند این نعمت بزرگ را به ما هدیه فرموده است و با آن می توانیم جان خود را پالایش کرده و خود را از گناهان دور کنیم .

حجت الاسلام شهابی افزود : اگر درک فضیلت عظیم نماز را داشته باشیم، کسی از آن غافل نمی شود و یا آن را ساده نمی گیرد. 

وی تصریح کرد: با وجود همه ی فضائل بی شمار نماز، متاسفانه نمازهای جماعت ما کم رنگ است. لازم است بدانیم ، یک رکعت نماز در مسجد فضیلتش از چهل سال نماز در خانه بالاتر است و ما باید با حضور خود و خانواده مساجد را رونق دهیم تا فردای قیامت مسجد از ما شاکی نشود .

امام جمعه آزادشهر بیان کرد: متاسفانه صبح ها از بعضی مساجد صدای اذان بلند نمی شود و بعضی ها عنوان می کنند که صدای اذان بلند است و اذیت می شویم در حالی که اذان از شعار اسلام است و پخش صدای متعارف اذان از مساجد مورد نظر همه ی مراجع عظام تقلید می باشد .

خطیب نماز جمعه آزادشهر در بخش دیگری از سخنان خود،  با اشاره به وضعیت جسمانی شیخ ابراهیم زکزاکی اعلام کرد:: شیخ ابراهیم زکزاکی، شیخی مظلوم نیجریه، مدتهاست که بیمار است و وضعیت جسمانی وی بسیار نامناسب می باشد و دولت نیجریه اجازه خروج برای درمان را به وی نمی دهد.

حجت الاسلام شهابی در پایان گفت : از همین جا، از همه‌ی مجامع بین المللی می خواهیم زمینه ی انتقال شیخ زاکزاکی را به خارج از نیجریه  برای مداوا  فراهم کنند و از دولت مردان جمهوری اسلامی ایران نیز می خواهیم با پیگیری جدی، برای نجات شیخ مظلوم نیجریه اقدام کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع هفت + دو؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*