تاریخ انتشار: 5-10-1395, 08:48 کد خبر: 204 نسخه چاپی: چاپ
گزارشی خواندنی از یتیم خانه ایران؛

سرتیپی: "یتیم‌خانه ایران" از مرز یک میلیارد و نیم گذشت/دعوت پناهیان برای تماشای یتیم خانه ایران

مدیرعامل موسسه فیلمیران گفت: "یتیم خانه ایران" به فروش یک میلیارد و ۵۳۰ میلیون تومانی رسید، البته از این آمار تنها یک میلیارد و ۲۱۰ میلیون تومان مربوط به فروش فیلم سالن‌های سینما است.

علی سرتیپی در گفتگو با خبرنگار فرهنگی «نسیم آنلاین»، درباره آمار فروش فیلم «سلام بمبئی» گفت: این فیلم تا امروز توانست به فروش 7 میلیارد تومانی در کشور برسد، همچنین فیلم «نیمه شب اتفاق افتاد» هم از مرز یک میلیارد تومان گذشت و به فروش یک میلیارد و 640 میلیون تومان رسید.

مدیرعامل موسسه فیلمیران با بیان اینکه فیلم «متولد 65» هم به فروش یک میلیارد و 260 میلیون تومانی رسیده است، اظهار داشت: فیلم «یتیم خانه ایران» به فروش یک میلیارد و 530 میلیون تومانی رسید، البته از این آمار تنها یک میلیارد و 210 میلیون تومان مربوط به فروش فیلم در سالن های سینما است و مابقی مربوط به اکران فیلم در دانشگاه ها و سینما سیار بوده است.

دعوت پناهیان برای تماشای یتیم خانه ایران

حجت الاسلام علیرضا پناهیان در تازه‌ترین سخنرانی خود در رابطه با فیلم سینمایی «یتیم خانه‌ایران» ساخته ابوالقاسم طالبی، گفت: من از همه دوستان خواهش می‌کنم که فیلم سینمایی«یتیم خانه ایران» را ببنید یکی از دوستان را دیدم که صحبت می‌کرد و می‌گفت، می‌خواستم فیلم ببنیم نمی‌دانستم فیلم «یتیم خانه ایران» را ببینم یا فیلم دیگری را، نظر من این است که فیلم «یتیم خانه ایران» فرا فیلم است؛ به هیچ عنوان فیلمی نیست که بتوان آن را با فیلمهای دیگر مقایسه کرد.

پناهیان اظهار کرد: شما نگاه کنید چگونه انگلیسی چطور توانسته یک قحطی را در کشور ما اداره کرده است، یعنی با ۳-۴ نفر آدم و در اختیار داشتن واردات گندم و دارو قحطی را مدیریت کردند که در آن میلیونها نفر کشته شدند وقتی سیاستمداران یک جامعه ضعیف باشند می‌توان این بلایا را به سرش آورد؛ «دین» یک جامعه را قوی می‌کند.

چرا باید یتیم خانه ایران را تماشا کنیم؟!

ابوالقاسم طالبی پس از ساخت فیلم جنجالی "قلاده های طلا” که روایتی از فتنه ۸۸ بود در اوایل سال ۹۲ کلید ساخت فیلمی با عنوان "یتیم خانه ایران” را زد. فیلمی که روایت گر اشغالگری انگلیس ها در ایران در بین سال های ۱۲۹۵ تا ۱۲۹۷ بود.

 

 

موضوع اصلی فیلم یتیم خانه ایران چیست؟

انگلیس به عنوان یکی از استعمارگران قرن بیستم، در جنگ جهانی اول، با وجود اعلام بی طرفی ایران، وارد ایران می شود. به دنبال اشغالگری انگلیس، قحطی بسیار بزرگی ایران را در بر گرفت. به طوری که به خاطر نقش‌آفرینی مستقیم اشغالگران انگلیسی، بیش از ۹ میلیون نفر از مردم ایران (از جمعیت ۱۸ میلیون نفری کشور) در اثر بیماری و گرسنگی درگذشتند، به طوری که از این اتفاق به عنوان یکی از بزرگ‌ترین هولوکاست‌های تاریخ یاد می‌شود.

"ژنرال دنسترویل”، فرمانده نیروهای انگلیسی در شمال و غرب ایران در خاطرات خود از قحطی آن روزگار ایران چنین می نویسد: «هر کس که قدمی در شهر می‌زد با آزاردهنده‌ترین مناظر روبرو می‌شد. کسی نمی‌تواند این صحنه‌ها را تاب بیاورد. مردم می‌میرند و کسی نیست که کمکی کند. گاه جسد آدم‌ها آن قدر کنار جاده‌ها، بی‌آنکه کسی نگاهی به آنها بیندازد، می‌ماند، تا آنکه از بیم لطمه به دیگران، دیگر چاره‌ای جز دفن آنها نباشد.»

ابوالقاسم طالبی درباره زمینه داستانی اثرش نظر جالبی دارد. وی می گوید: «این فیلم قصه مردم است. مردم کوچه و بازار. نه از شاه خبری در آن هست و نه دربار. قهرمانان فیلم، مردمی هستند که در آن زمان نان را با خاک اره می خوردند.»

سرتیپی: "یتیم‌خانه ایران" از مرز یک میلیارد و نیم گذشت/دعوت پناهیان برای تماشای یتیم خانه ایران

چرا در تاریخ چیزی درباره قحطی سال های ۱۲۹۵-۱۲۹۷ نیست؟

به دلیل سیطره جریان‌های غربگرا بر تاریخ‌نگاری در ایران، این بخش از تاریخ معاصر اغلب به عمد توسط شبه روشنفکران و غربزده‌ها که بیشتر تحت هدایت اتاق های فکر انگلیس بود، سانسور می‌شد.

به نظر می رسد همانند فجایع جنگ جهانی اول در ایران، که مملو از ظلم و ستم گری کشورهایی همچون انگلستان است، کم نباشد ولی به دلیل، عدم تعهد و در واقع وابستگی اغلب تاریخ نویسان به غرب، تحریف های عمده ای صورت گرفته است.

جعفر دهقان بازیگر فیلم سینمایی "یتیم خانه ایران” در خصوص این فیلم با ابراز تاسف از اینکه تا به حال در کارها و فیلم های تاریخی به این موضوع و این برهه از زمان در ایران نپرداخته ایم، می گوید: به نوعی فراموش کرده بودیم که روزی در ایران قحطی وجود داشته و چه بلاهایی در اثر آن قحطی بر سر مردم آمده است؛ این گوشه از تاریخ جامانده بود که آقای طالبی، با مطالعه و تحقیقاتی که پیرامون این برهه از تاریخ کشور انجام داد، آن را به زیبایی به تصویر کشیده است.

سرتیپی: "یتیم‌خانه ایران" از مرز یک میلیارد و نیم گذشت/دعوت پناهیان برای تماشای یتیم خانه ایران

منتقدان سینما درباره "یتیم خانه ایران” چه می گویند؟

اگرچه این فیلم برای اکران با ممانعت های زیادی روبرو شد ولی بالاخره با حمایت جریان انقلابی توانست روی پرده سینماهای ایران برود.در این میان منتقدین و صاحب نظران سینما درباره این فیلم نظرات مختلفی را بیان نمودند که در ذیل به آن اشاره می کنیم:

*کیوان امجدیان در نشست نقد فیلم «یتیم‌خانه ایران» در جشنواره مقاومت می گوید: «این فیلم یک قصه سرراست دارد که خیلی خوب شروع می‌شود که تلاش می‌کند به صورت کلاسیک روایتی را از دوره تاریخی خاص که منابع کمی در ارتباط با آن وجود دارد، روایت کند.»

* جواد افشار کارگردان سریال کیمیا در مورد این فیلم می گوید: «قطعا جای این فیلم در سینمای ایران خالی بود لذا باید به کارگردان این فیلم خسته نباشید بگوییم. فیلم حرف خود را میزند چرا که بخش استثمار، تهاجم و وحشی گری دو دشمن همیشگی ایران و کسانی که در اطراف این سرزمین همواره به این مملکت دندان تیز کردند، به خوبی نشان داده شده است»

* سعید مستغاثی رئیس‌اسبق انجمن نویسندگان و منتقدان سینمایی در این باره می گوید:« طالبی سعی کرده بر بستری تاریخی، قصه‌ای را به روانی تعریف کند تا از خلالش، واقعیات ناگفته تاریخ بیشتر بر مخاطب تاثیر بگذارد و در این مسیر تقریبا می‌توان گفت که موفق بوده است.»

یتیم خانه ایران؛ تصویر گری هلوکاست مظلوم و ناشناخته ایرانی

دکتر روح‌الامین سعیدی درباره فیلم یتیم خانه ایران می نویسد « مقایسه این هولوکاست ناشناخته و مظلوم ایرانی –نسل کشی ۹ میلیون ایرانی در بین سالهای ۱۲۹۵ تا ۱۲۹۷-  با هولوکاست مشهور و جهانی شده صهیونیست‌ها می‌تواند بسیار درخور توجه باشد زیرا آشکارا نشان می‌دهد که چگونه پیوند سیاست و قدرت با تاریخ‌نگاری و تبلیغات و هنر می‌تواند از رهگذر جعل و دروغ‌پردازی و بزرگنمایی، افسانه اغراق‌آمیز قتل‌عام ۶ میلیون یهودی توسط نازی‌های آلمان در همان دوران جنگ‌های جهانی را به واقعیتی خدشه‌ناپذیر و غیرقابل انکار در ذهن همه جهانیان و سند مظلوم‌نمایی یک ملت مصنوعی برای اشغال سرزمین فلسطین به تلافی آن هولوکاست ادعایی بدل کند.»

همانگونه که بسیاری از تحلیلگران و منتقدین درباره یتیم خانه ایران می گویند و می نویسند، این فیلم با وجود برخی ضعف های فیلمسازی که می تواند در هر اثر هنری باشد، توانسته رسالت بسیار سنگینی را در ارائه تصویری شفاف و بی پرده از جنایت عظیم و فجیع انگلیسی ها در ایران به نمایش بگذرد. به نظر می رسد، تماشای این فیلم می تواند تاثیر بسزایی در آشنایی با واقعیت های تاریخ کشورمان داشته باشد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع دو + سه = (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*