تاریخ انتشار: 12-11-1396, 07:30 کد خبر: 2026 نسخه چاپی: چاپ
شهید روحانی فرد به قلم غلامرضا خارکوهی:

پیشگام نهضت امام خمینی در گرگان کیست؟ + تصاویر

روحانی شهید حجت الاسلام محمدعلی روحانی فرد یکی از روحانیون مبارز شهرستان کردکوی در دوران انقلاب بود که لحظه ای دست از مبارزه با رژیم خبیث و ملعون شاه برنمیداشت.

به گزارش طوبی گلستان به نقل از رادکانا؛ روحانی شهید حجت الاسلام محمدعلی روحانی فرد یکی از روحانیون مبارز شهرستان کردکوی در دوران انقلاب بود که لحظه ای دست از مبارزه با رژیم خبیث و ملعون شاه برنمیداشت.

متن زیر بخشی از دوران مبارزاتی شهید روحانی فرد علیه رژیم شاهنشاهی به قلم استاد خارکویی تاریخ نگار و محقق تاریخ انقلاب اسلامی است.

سیاست و مبارزه

دوران فراگیری علوم دینی حجت الاسلام روحانی فرد همزمان بود با مبارزات خستگی ناپذیر روحانیت مبارز و مردم مسلمان به رهبری زعیم عالیقدر حضرت امام خمینی بر علیه نظام فاسد شاهنشاهی. لذا نامبرده که جوان باهوش و پرشوری بود، با استفاده از سخنرانی­ها و اطلاعیه­ های امام امت و رهنمودهای آیت الله حاج سید علی خامنه­ ای و واعظ طبسی و شهید هاشمی نژاد در مشهد با هیجان بیشتر وارد مبارزات سیاسی علیه نظام حاکم شد.

در سال 42 توسط ساواک گرگان دستگیر و مدتی در ساواک و ارتش گرگان زندانی گردید.

رابطه نزدیک با شهید هاشمی نژاد در مشهد

حجت الاسلام روحانی فرد در مشهد رابطه نزدیکی با شهید هاشمی نژاد که زبان گویای انقلاب در استان خراسان بود و همچنین با آیت الله سید علی خامنه­ ای و استاد واعظ طبسی برقرار کرد.

بطوری که در مراسم عمامه گذاری ایشان در سال 1343 شب تولد امام جواد (ع) شرکت داشتند و شهید هاشمی نژاد روی سر ایشان عمامه گذاشت ولی در فردای آن روز توسط ساواک مشهد احضار و زندانی شد.

در سال 43 که امام امت توسط دولت غاصب وقت به ترکیه تبعید شدند نامبرده به اتفاق چند نفر از مردم در تظاهرات ضد رژیم در اعتراض به تبعید امام خمینی شرکت نمود که توسط ارتش و شهربانی مشهد بازداشت و مدتی در پادگان مشهد زندانی بود.

شهید روحانی فرد ضمن ادامه تحصیلات ادبیات و مقدمات فقه در مشهد، به مبارزه خود علیه رژیم فاسد پهلوی ادامه می­داد و در عید نوروز سال 1344 کارت تبریک سال نو را با عکس امام و با پرچم حریت و عدالت و آزادی چاپ و منتشر نمود و به همراه اطلاعیه ­های امام در صحن مطهر حضرت رضا (ع) در مشهد پخش نمود که توسط عمال ساواک دستگیر و مدت سه ماه در زندان مشهد اسیر بود.

محاصره روستای ایلوارین توسط ساواک، ژاندارمری و ارتش

در سال 1346 مبارزه خود را جدی­ تر نموده و درحالی که با یک چمدان اعلامیه و عکس امام از مشهد عازم منطقه گرگان و دشت بود، مورد تعقیب ساواک قرار گرفت و در محرم سال 1346 در حالی که ژاندارمری و ارتش و ساواک روستای ایلوارین را در محاصره گرفت به اتهام توطئه علیه نظامی مشروطه سلطنتی و اهانت به شخص اول مملکت و اخلال در نظم عمومی و امنیت کشور دستگیر و مدت­ها در زندان انفرادی شهربانی گرگان اسیر بود و پس از ماهها شکنجه و اسارت در دادگاه نظام محکوم شد و سپس برای دادگاه تجدیدنظر نظام به دادرسی ارتش نیروهای مسلح در تهران اعزام و مدتی در زندان کمیته شهربانی و قصر زندانی بود و در بیدادگاه نظامی شاه محاکمه و به یکسال زندان محکوم و با آیت الله محی الدین انواری هم سلول شد.

شهید روحانی فرد در مشهد مرتب در جلسات سخنرانی واعظ طبسی که بسیار گرم و انقلابی بود و جلسات سخنرانی شهید هاشمی نژاد شرکت و تراکت و اطلاعیه پخش می نمود.

حضور در جلسات نیمه مخفی تفسیر قرآن مقام معظم رهبری

در یکی از ماه­های مبارک در طول 30 شب در جلسات نیمه مخفی تفسیر قرآن آیت الله سید علی خامنه­ ای شرکت کرد و قبل از سخنرانی آقای خامنه­ ای مقالات تند و کوبنده ­ای در جهت حمایت از انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی و در کوبیدن رژیم شاه می خواند که مورد تحسین شرکت کنندگان قرار می گرفت.

در سال 1347 پس از آزادی از زندان به حوزه قم مهاجرت نمود و مشغول ادامه تحصیلات دینی و فرهنگی شد. در حوزه علمیه قم از محضر اساتیدی همچون حاج سید ابوالفضل موسوی تبریزی، استاد ناصر مکارم شیرازی، استاد شیخ جعفر سبحانی، صالحی نجف آبادی، حسین نوری همدانی، فاضل هرندی، صالحی مازندرانی، ستوده و دوزدوزانی و مشکینی استفاده نمود و تفسیر و فقه و اصول و فلسفه و سطوح عالیه و دوره خارج را با موفقیت طی نمود.

حادثه مدرسه فیضیه قم و فعالیت شهید روحانی فرد

او در سال 1354 قیام طلاب جوان حوزه علمیه قم در 15 خرداد در مدرسه فیضیه قم اوج گرفت و حدود 2000 نفر از طلاب در تظاهرات و تحصن قم شرکت نمود که گارد شاهنشاهی و ساواک به مدرسه فیضیه حمله نمود و حدود 500 نفر از طلاب را مورد ضرب و شتم قرار داد و دستگیر نمود.

روحانی فرد به عنوان یکی از محرکین اصلی طلاب در این واقعه، پس از سه ماه مخفی بودن در شهر گرگان توسط ساواک دستگیر و روانه زندان شد و حدود 4 ماه در زندان گرگان بازداشت بود.

او در هنگام اوج­ گیری انقلاب خونبار اسلامی­مان در سال 57 به شهرها و روستاهای کشور مسافرت و مردم را به تظاهرات علیه رژیم دعوت می­ کرد.

وی در تحصن دانشگاه تهران (بهمن 57) شرکت کرد و در جریان استقبال از امام خمینی رهبر کبیر انقلاب همکاری نزدیکی با کمیته استقبال از امام داشت.

او تا پیروزی انقلاب از پای ننشت و در این راه فداکاری زیادی نمود تا به آرزویش که بازگشت حضرت امام و سقوط رژیم منحوس پهلوی بود رسید.

نویسنده: استاد خارکوهی تاریخ نگار و محقق تاریخ انقلاب اسلامی

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع پنج + پنج ؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*