تاریخ انتشار: 30-09-1395, 14:08 کد خبر: 160 نسخه چاپی: چاپ
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان:

فرهنگ عمومی ما برگرفته از شعرحافظ است/ حافظ با کلمات خود حافظِ کلام وحی شد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان گفت: تراوشات ذهنی و فرهنگی عمومی ما هم برگرفته از ادبیات و شعر های حافظ است.

به گزارش طوبی گلستان به نقل از کلاس بیست؛ "حجت الاسلام علی اصغر فضیلت" در دومین همایش استانی"چله با حافظ"  که شب گذشته در تالار فخر الدین اسعد گرگانی برگزارشد، به بیان ویژگی های این شعر پارسی گو پرداخت و  اظهار کرد: "حافظ"  تاریخ ادبیات و سرآمد شعرای پارسی زبان است که جایگاه والایی در فرهنگ و دربیان خانواده ها و اقوام مختلف دارد.

وی افزود: حافظ برای ما هم شعر است و هم شعور، هم عرف است و هم معرفت، چنان شعر و زندگی را با هم در آمیخته است  از عام و خاص را شیفته خود کرده است و هرکس به فراخور درک میوه ای ازآن می چیند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با بیان اینکه حافظ خود یک فرهنگ است، متذکرشد: فرهنگ پویایی که پاسخ نیازهای فطری ما را در عصر های مختلف میدهد  و به گفته خودش از کسی نیز از ایمانش نمیپرسد.

فضیلت اذعان کرد: تراوشات ذهنی و فرهنگی عمومی ما هم برگرفته از ادبیات و شعر های حافظ است.

این مقام مسئول در بیان ویژگی شعر این شاعر برجسته، گفت: حافظ با کلمات خود حافظِ کلام وحی شد هم از نظر اینکه حافظ قرآن بود، هم از در مضمون شعر ها که هرکس در هر زمانی که به آن رجوع کند پاسخی در خور از آن برداشت وجان های تشنه را سیراب می کند.

فضیلت ابراز کرد: حافظ شاعر همه قشر ها و همه عصر هاست، از فانی تا شاعران شعر دوس تا تا رندان بی سرو پا  و افراد معمولی در اجتماع انس و الفتی  با آن دارند که پس از قرآن کریم پرفروش ترین کتاب در کشور  نام می گیرد.

وی در بیان دیگری از ویژگی شعر حافظ آن را بطن در بطن و تو در تو خواند و افزود: شعر او ظاهری دارد و باطنی و باطن او باز باطنی دارد  و برداشت در سنین مختلف نیز از آن متفاوت است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان ادامه داد:حافظ برای همه جاهای زمین حامل یک زبان و فرهنگ است،  اگر حافظ را پدیده ادبیات ننامیم، در حق آن ظلم کرده ایم.

وی بزرگداشت فطری الهی را موضوع اصلی شعراو دانست و گفت: برگ های فطری الهی حافظ که از قرآن فراگرفته است، برخوان آن نشسته وهمچنان بر بلندای شعر و ادب فارسی جای دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع هفت + دو؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*