تاریخ انتشار: 15-03-1396, 16:46 کد خبر: 1041 نسخه چاپی: چاپ
آیت الله قدمی:

خداوند انسان را محدود خلق کرده است نه آزاد/ به هیچ عنوان جایگاه رهبری قابل مقایسه با سایر مراجع تقلید نیست

مدرس خارج فقه و اصول گفت: وقتی حضرت آدم و حوا در مرتبه اول در جایی زندگی می کردند که ویژگی های بهشت در آنجا بود به آنها دستور داد از هر چیزی می توانند استفاده کنند مگر یک درخت ممنوعه، این دستور خدا یعنی اینکه انسان محدود است و آزاد نیست.

به گزارش طوبی گلستان؛ آیت الله سید حبیب الله قدمی در مراسم گرامیداشت ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در شهر دیباج بعد از دعوت مردم به تقوای الهی اظهار کرد: تقوا یعنی اینکه انسان در مقابل خواسته های نفسانی که مخالف با دستورات خدا است ایستادگی کند و مقاومت نشان دهد.

آیت االله قدمی با بیان اینکه انسان دو بعد انسانی و حیوانی دارد بیان کرد: طبیعتاً درخواست بُعد حیوانی انسان هایش نامحدود است، هرلحظه پیشنادهایی به انسان می دهد، تقوا یعنی انسان بخواهد جلوی این بعد حیوانی بایستد و تسلیم امر حیوانی نشود، اگر پیرو هوای نفس باشیم بی تقوا هستیم.

 حافظ قرآن کریم و نهج البلاغه با بیان اینکه خداوند در وجود همه ما شیطانی قرار داده تصریح کرد: خداوند در سینه های همه ما شیطانی قرار داده همانطوری که امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه دعای 25 فرمود: " سَلَّطْتَهُ مِنَّا عَلَی مَا لَمْ تُسَلِّطْنَا عَلَیهِ مِنْهُ، أَسْکنْتَهُ صُدُورَنَا، وَ أَجْرَیتَهُ مَجَارِی دِمَائِنَا، لَا یغْفُلُ إِنْ غَفَلْنَا، وَ لَا ینْسَی إِنْ نَسِینَا، یؤْمِنُنَا عِقَابَک، وَ یخَوِّفُنَا بِغَیرِک" و برای ما دشمنی قرار دادی که با ما نیرنگ می‌کند، و او را بر ما تسلطی دادی که ما را به آن اندازه بر او سلطه نیست، او را در دلهای ما جای دادی، و در مجاری خونمان روان کردی، اگر ما از او غفلت کنیم او از ما غافل نگردد و اگر فراموشش کنیم او ما را فراموش نکند، ما را از عقاب تو ایمن کند و از غیر تو بترساند.

خداوند انسان را محدود خلق کرده است نه آزاد/ به هیچ عنوان جایگاه رهبری قابل مقایسه با سایر مراجع تقلید نیست

رعایت تقوای الهی انسان را به بهترین موجود روی زمین تبدیل می کند

وی ادامه داد: شیطانهای بیرونی هم همینطور هستند، حرفشان حرف شیطان درون است گوش سپردن به حرفهای این شیاطین انسان را بی تقوا میکند.

مدرس خارج فقه و اصول با اشاره به اینکه هدف از تقوا عبادت است خاطر نشان کرد: اگر خداوند میگوید که شما عبادت کنید برای اینکه انسان عادت کند جلوی هوای نفس ایستادگی کند، و به همین طریق زندگی خود را ادامه دهد.

قدمی با شاره به آیه 21و22 از سوره بقره بیان کرد: خدواند تبارک و تعالی می فرماید: ای مردم خدا را عبادت کنید، هر چه خداوند به ما گفته است را انجام دهید تا برسید به تقوا و در مقابل شیطان درون و هوای نفس ایستادگی کنید، بنابراین اگر ما عبادت می کنم دلیلش این است که بتوانیم به این عادت برسیم.

حافظ قرآن کریم و نهج البلاغه با برشمردن فواید تقوا اذعان کرد: ممکن است از خودتان سوال کنید که تقوا چه فایده ای برای انسان دارد، اولین فایده، فایده اخروی است، در سفر اخروی انسان بهترین توشه ای با خود به همراه دارد تقوا است، این تقوا است که باعث زندگی جاودانه در آخرت ایجاد میکند، آیا داشتن تقوا و رعایت برخی از کارها به این نمی ارزد که زندگی آخرت را جاودانه کنیم؟!

مدرس خارج فقه و اصول گفت: انسان با تقوا گره در زندگی او به وجود نمی آید، اگر انسان با تقوا گره ای در زندگی او ایجاد شود خداوند افرادی را مامور می کند تا گره ها را از زندگی انسان با تقوا از بین میبرد.

آیت الله قدمی با بیان اینکه یکی از با ارزش ترین مخلوقات عالم انسان است ادامه داد: خداوند برای ما انسانها ارزش های خاص فراوانی قائل شده است، وقتی میگویم انسان منظور ما تمام انسانها نیست، خداوند در سوره مدینه اشاره کرده است که کفار و منافقین بدترین مخلوقات روی زمین و از حیوانات هم پست تر هستند.

وی تصریح کرد: ولی در مورد مومنین خدای متعال بیان کرده که کسانی که تقوای الهی را رعایت کنند از فرشتگان هم بالاترهستند، آنها بهترین مخلوقات هستند، وقتی میگویم انسان بهترین مخلوقات عالم است منظور این انسانها هستند، که به خدا ایمان داشته باشند.

خداوند انسان را محدود خلق کرده است نه آزاد/ به هیچ عنوان جایگاه رهبری قابل مقایسه با سایر مراجع تقلید نیست

خداوند انسان را محدود خلق کرده است نه آزاد

حافظ قرآن کریم و نهج البلاغه با بیان اینکه انسان محدود است و انسان آزاد نیست تاکید کرد: وقتی حضرت آدم و حوا در مرتبه اول در جایی زندگی می کردند که ویژگی های بهشت در آنجا بود به آنها دستور داد از هر چیزی می توانند استفاده کنند مگر یک درخت ممنوعه، این دستور خدا یعنی اینکه انسان محدود است و آزاد نیست.

مدرس خارج فقه و اصول افزود: این درحالی است که برخی از کشور ها قائل به این هستند که انسان آزاد است، اگر انسان آزاد باشد دست به بسیاری از کارها میزند، همان هایی که می گویند انسان آزاد است در کشورشان زندان دارند، اگر انسان آزاد است میتواند هر کاری بکند چرا زندان؟! بنابراین انسان آزاد نیست.

جایگاه حضرت امام (ره) بسیار والاست

آیت الله قدمی با اشاره به خدمات حضرت امام خمینی(ره) بیان کرد: امام خمینی(ره) علاوه بر اینکه یک مجتهد دارای رساله بود بلکه وظیفه هدایت و جلوگیری از انحراف مردم را بر عهده داشته اند، کسی که امام است وظایفش بسیار سنگین تر است از کسانی که فقط رساله نوشتند.

وی با اشاره به خدامت ارزنده ای که حضرت امام در حق مردم انجام داده است تاکید کرد: اگر کسی بتواند یک نفر را هدایت کند مثل این است که تمام انسانها را هدایت کرده است، با این تفاسیر ببینید ارزش و جایگاه حضرت امام(ره) در چه حدی قرار دارد.

حافظ قرآن کریم و نهج البلاغه در ادامه تاکید کرد: مقام و جایگاه مقام معظم رهبری قابل مقایسه با هیچ جایگاهی نیست، همانطوری که مقام رسالت قابل مقایسه با مقام امامت نیست، با کمال احترام به مراجع تقلید جایگاه مقام رهبری هم قابل مقایسه با سایر مراجع نیست.

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع یک + سه؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*