تاریخ انتشار: 1-03-1396, 09:13 کد خبر: 959 نسخه چاپی: چاپ
با حضور مسوولان شهرستانی

آستان مقدس امامزاده یحیی بن زید (ع) گنبدکاووس غبارروبی می‌شود

آستان مقدس امامزاده یحیی بن زید (ع) گنبدکاووس با حضور مسوولان شهرستانی و مردم این شهر غبارروبی می‌شود.

به گزارش طوبی گلستان؛ امامزاده یحیی بن زید (ع) گنبدکاووس یکی از بزرگترین امامزادگان استان گلستان و از جمله بقاع متبرکه‌ای در کشور است که مراجع، علما و بزرگان دینی کشور مردم را به زیارت مضجع شریف این امامزاده دعوت کرده‌اند که از جمله آنها می‌توان به آیت‌الله محمدتقی بهجت اشاره کرد.

غبارروبی آستان امامزادگان شریف سنتی حسنه است که در سرتاسر کشور در دوره‌های زمانی مشخصی صورت می‌گیرد و به منظور نظافت و پاکیزه ساختن مجدد ضریح مطهر و درون مقابر و مضجع‌های شریف و همچنین برداشت کمک‌ها و نذورات مردمی برنامه‌ریزی می‌شود.

در گنبدکاووس نیز به صورت ماهانه و بعضا هر 45 روز یک‌بار غبارروبی مضجع شریف امامزاده یحیی بن زید (ع) با برنامه‌ریزی اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گنبدکاووس و با حضور مسوولان و مدیران شهرستانی و گاهی استانی صورت گرفته و مسوولان و ناظران رسمی اداره کل اوقاف امور خیریه و بانک‌های عامل دریافت نذورات و هدایای نقدی مردمی نیز بر روند اجرای کار نظارت می‌کنند.

امروز دوشنبه نیز بر اساس اعلام اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گنبدکاووس قرار است دومین غبارروبی آستان مقدس امامزاده یحیی بن زید (ع) در سال جدید با حضور مسوولان و مدیران و جمعی از مردم در این مکان مقدس برگزار شود.

امامزاده یحیی بن زید(ع) از طرف پدر و مادر با سه واسطه از نسل امام علی (ع) است که در سال 125 هجری قمری در سن 18 سالگی در جنگی نابرابر شهید شد. سر مطهرش را جدا و به شام نزد خلیفه بردند و بدن مطهرش دو سال بالای دار بود تا اینکه ابومسلم خراسانی قیام کرد و زمانی که به جرجان رسید بدن مطهر ایشان را از دار پایین آورد و پس از غسل و کفن، دفن کرد.

یحیی بن زید (ع) کسی است که اولین بار صحیفه سجادیه یادگار امام زین العابدین (ع) را به ایران آورد و آیت الله بهجت (ره) در مطلبی عنوان کرده است که به نیابت از من شهید بن شهید بن شهید بن شهید بن شهید امامزاده یحیی بن زید (ع) را در گنبدکاووس زیارت کنید. 
در سال 1392 نیز حجت‌الاسلام ری‌شهری به زیارت این حضرت نائل شد که گفت: بنده حدودا 355 سال پیش به زیارت این آقا آمده‌ام و قدر این آقا را بدانید که از امامزاده‎های معتبر هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع یک + سه؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*