تاریخ انتشار: 29-04-1398, 10:36 کد خبر: 2674 نسخه چاپی: چاپ
هشدار ظریف به امریکایی ها؛

اشتباه پیشینیان را تکرار نکنید

وزیر امور خارجه ادعای اخیر ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره غنی سازی صفر را تکرار اشتباه پیشینیان آمریکا دانست که باعث افزایش غنی سازی هسته ای ایران شد.

به گزارش طوبی گلستان: محمد جواد ظریف این مطلب را جمعه و پیش از عزیمت به کاراکاس پایتخت ونزوئلا در واکنش به اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر قطع غنی سازی اورانیوم در هر سطحی و انعقاد توافقی ۱۰۰ ساله مطرح کرد.

وی افزود: این اظهارات نشان دهنده آن است که برجام توافق معقولی بوده است و زیاده خواهی آمریکا به جایی نمی رسد.

ظریف افزود: کسانی که این حرف های بی مورد را به ترامپ می زنند باید بگویند که پیش از این و در اوائل دهه ۸۰ که مباحث سیاست غنی سازی صفر را مطرح کردند و مانع از توافق ایران و اتحادیه اروپا شدند، باعث بیش از ۱۰۰ برابر شدن سطح و میزان غنی سازی ایران شدند.

 
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: اگر آقای ترامپ مایل است شانس خود را با این حرکت غلط دوباره امتحان کند، می تواند مهمان ما باشد.
 
وزیر امور خارجه درباره اینستکس هم اظهار کرد: بارها گفته ایم که اینستکس مقدمه ای برای اجرای تعهدات اتحادیه اروپا است. اگر اروپایی ها مایل به انجام اقدامات لازم برای حفظ برجام هستند، ضرورت دارد اینستکس را عملیاتی کنند.
 
وزیر امور خارجه درباره برنامه های سفر به آمریکای لاتین هم گفت: اجلاس در ونزوئلا، نشست وزیران خارجه اعضای جنبش عدم تعهد است که در پایان ریاست دوره ای ونزوئلا بر این جنبش برگزار می شود.

 

ظریف ادامه داد: البته از این فرصت برای گفت وگو با مقامات ونزوئلایی و اینکه چگونه جمهوری اسلامی می تواند برای بازگرداندن آرامش به این کشور کمک کند و همچنین درباره همکاری اقتصادی بسیار خوبی که با ونزوئلا داریم استفاده خواهیم کرد. 


وزیر امور خارجه ادامه داد: در نیکاراگوئه و بولیوی درباره همکاری های سیاسی و اقتصادی صحبت می کنیم. ما دوستان بسیار خوبی در آمریکای جنوبی و لاتین داریم و این کشورها شرکای سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی هستند.

ظریف اضافه کرد: طرح های مختلفی را در بولیوی در حال اجرا داریم که به نفع مردم آن کشور است و در این سفر هم با رئیس جمهوری، وزیر خارجه و دیگر مقامات این کشورها درباره نحوه ادامه همکاری ها صحبت می کنیم.

وی با بیان اینکه آمریکا به دنبال بازآفرینی سیاست مونرو در آمریکای لاتین است و مداخلات خود را اضافه می کند، تاکید کرد: لازم است مجموعه ای هماهنگ از کشورهای مستقل در قبال این سیاست ها مقاومت کنند.
انتهای پیام/
 
ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع دو + سه = (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*