تاریخ انتشار: 6-04-1398, 14:49 کد خبر: 2660 نسخه چاپی: چاپ
رئیس کل دادگستری عنوان کرد؛

«حبس محوری» قوانین مانعی برای صدور بیشتر آرای جایگزین زندان

رئیس کل دادگستری گفت: امکان قانونی برای صدور بیشتر آرای جایگزین حبس برای قضات وجود ندارد.

 به گزارش طوبی گلستان؛ همایش تجلیل از کارکنان دستگاه قضایی ظهر امروز با حضور رئیس کل دادگستری استان گلستان،  قضات و جمعی از کارکنان دادگستری ها و سازمان های زیرمجموعه در دنشگاه آزاد اسلامی گرگان برگزارشد.

هادی هاشمیان  با اشاره به کاهش کیفری زندان، اظهار کرد: با وجود آنکه رویکرد قضات کیفری ما به سمت صدور رای جایگزین حبس است اما ضمانت اجرا در بسیاری از قوانین حبس است و امکان قانونی در صدور رای جایگزین حبس برای قضات وجود ندارد و برخی قوانین نیازمند تغییر در مجلس هستند.

وی با بیان اینکه زندان مجازات ناکارآمدی است و در برخی مواقع نباید به سمت زندانی کردن حرکت کرد، افزود: با وجود همه محدودیت های قانون جز در جرایم خاص و  مواردی که الزام قانونی وجود دارد  قضات از صدور قرارهای کفالت و قرار وثیقه ای که منتهی به بازداشت شود خودداری کنند.

رئیس کل دادگستری استان گلستان تصریح کرد: براساس آمار در سطح کشور 40 هزار نفر تنها یک روز در زندان هستند، این آمار در استان گلستان به کمتر از سه روز در گلستان کاهش یافته است . لذا روسای دادگستری ها و قضات باید طوری عمل کنند که کاهش زندانی بیش از پیش باشد.

وی بیان کرد: خوشبختانه با اقدامات انجام شده و تغییر رویکرد قضات بیش از 4 هزار و 300 رای جایگزین حبس در سال 1397 صادر شده که در کاهش جمعیت زندانیان اثرگذار بود.

این مقام ارشد قضایی استان در ادامه به تلاش ها برای کاهش ورودی پرونده به محاکم هم اشاره کرد و گفت: 20  عنوان پرونده شناسایی و به حوزه های قضایی ارسال کرده ایم که با اعمال آن بخشی از ورودی پرونده های استان کاهش می یابد.

هاشمیان یکی از مظاهر تحول را ارتباط با مجامع علمی و دانشگاه ها برشمرد و یادآور شد: باید کلینیک حقوقی در دانشکده های حقوق و دانشگاه های مرتبط راه انداری شود و دانشجویان در این کلینیک ها فعالیت کنند تا ضمن کارآزموده شدن و کسب تجربه، در امور قضایی نیز به مردم مشاوره دهند.

وی خاطرنشان کرد: امسال در همین رابطه تفاهم نامه ای با دانشگاه آزاداسلامی گرگان امضا کردیم.

رئیس کل دادگستری استان گلستان با بیان اینکه ستاد اقتصاد مقاومتی استان فعالیت چشمگیری داشته است، گفت: در بازدیدهایی که از شهرک های صنعتی داشتیم ببیشترین مشکلات تولیدکنندگان با بانک هاست که نیازمند تدوین قانون یا یک دستورالعمل در این زمینه هستیم تا بتوانیم بهتر و قانونی از تولیدکنندگان حمایت کنیم.

در این مراسم از 43 نفر از قضات و کارکنان دادگستری ها و سازمان های زیرمجموعه دادگستری تجلیل شد./گلستان ما

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع هفت + دو؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*