تاریخ انتشار: 28-03-1398, 15:20 کد خبر: 2643 نسخه چاپی: چاپ
به دلبل قیمت کم خرید تضمینی گندم رخ داد؛

نگهداری گندم در انبارهای مردمی/ کشاورزان چشم انتظار افزایش قیمت

قیمت کم خرید تضمینی گندم، تاخیر پرداخت وجه گندم در سالهای گذشته و گمانه زنی درخصوص افزایش قیمت این محصول باعث شده تا کشاورزان گلستانی رغبت کمی به تحویل محصولشان به مراکز دولتی داشته باشند و به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیش از 400 هزار تن گندم در انبارهای مردم نگهداری می شود.
به گزارش طوبی گلستان، شورای اقتصاد در ابتدای امسال نرخ خرید تضمینی گندم را 1600 تومان تعیین کرد اما این میزان افزایش قیمت با توجه به تورم و افزایش هزینه های تمام شده کشاورز، آنقدر کم بود که اعتراض نمایندگان و کشاورزان را به دنبال داشت و در آخر با تمام پیگیری های صورت گرفته 100 تومان دیگر به این مبلغ اضافه شد و قیمت 1700 تومان ابلاغ شد.کشاورزان از همان زمان ابلاغ قیمت خرید تضمینی اعتراضشان را اعلام کردند و معتقد بودند با این مبلغ این کشاورزان هستند که به دولت یارانه می دهند و چیزی به عنوان سود برای آنها وجود ندارد. 

قطعا اگر این مبلغ در فصل کشت محصول اعلام می شد سطح زیر کشت گندم کاهش بیشتری داشت. البته با این وجود نیز کشاورزان استان امسال کمتر از سال گذشته گندم کشت کردند و روی به کشت های دیگر از جمله کلزا آوردند.

برداشت گندم این محصول استراتژیک از خردادماه در استان آغاز شد. مسئولان شرکت غله و جهادکشاورزی استان 110 مرکز را برای خرید تضمینی این محصول از کشاورزان تدارک دیدند. اکنون که بیش از 20 روز از برداشت محصول می گذرد، به اغعان مسئولان جهاد کشاورزی و غله، مردم رغبت چندانی به تحویل محصولشان به مراکز خرید دولتی ندارند.
 
علاوه بر موضوع قیمت کم و سابقه تاخیر در پرداخت مطالبات، گمانه زنی نیز بین کشاورزان درخصوص افزایش قیمت گندم وجود دارد که باعث شده کشاورزان گندمشان را در انبار خودشان نگهداری کنند و بعد از افزایش قیمت به فروش برسانند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی گلستان در این خصوص می گوید: نمی دانیم که امسال به چه دلیلی کشاورزان رغبت چندانی به تحویل محصولشان به دولت ندارند. بر اساس آماری که در دست داریم بیش از 400 هزار تن گندم در انبارهای مردم نگهداری می شود.

«مختار مهاجر» ادامه داد: نگهداری گندم در این انبارها ممکن است باعث آلودگی محصول شود و روزی مردم از بین برود.  

وی گفت:‌ از کشاورزان می خواهیم که گندمشان را به مراکز دولتی تحویل دهند و دولت در اسرع وقت وجه آنها را پرداخت می کند. در حال حاضر افزایش قیمت در دستور کار دولت نیست اما اگر در این میان افزایش قیمتی هم اعمال شود به تمام کسانی که از ابتدا گندمشان را به دولت تحویل دادند، تعلق خواهد گرفت.

رئیس سازمان جهادکشاورزی گلستان بیان کرد: برخی از نمایندگان مجلس و وزارت خانه پیگیر افزایش قیمت گندم هستند اما هنوز به نتیجه نرسیده است. 

مهاجر خاطرنشان کرد: اگر کشاورزان به گندم خود را به بخش خصوصی واگذار کنند فکر نمی کنم بتوانند از این افزایش قیمت احتمالی بهره مند شوند.

وی اظهار کرد: تاکنون بیش از 212 میلیارد تومان از وجه کشاورزان معادل 50 درصد مطالبات آنها پرداخت شده و مابقی نیز بزودی پرداخت می شود.

مهاجر به تعجیل کشاورزان در برداشت گندم نیز اشاره کرد و گفت: امسال مدت زمان برداشت گندم 45 روز پیش بینی شده اما کشاورزان در 20 روز محصولشان را برداشت کردند. برداشت محصول در زمان نامناسب(اول صبح و آخر شب) و با سرعت بالای کمباین باعث افزایش ریزش محصول می شود.

مدیرعامل شرکت آرد شهرستان علی‌آباد کتول نیز پیش از این به موضوع کم ‌رغبتی کشاورزان به تحویل گندم به مراکز خرید دولتی اشاره کرده بود. «عظیم جرجانی» یکی از علت های این موضوع را پرداخت نکردن به موقع بهای این محصول در سالهای گذشته و ورود دلالان و تحویل گندم به کارخانجات عنوان کرد.

جرجانی نیز دیگر علت این کم رغبتی را تصور کشاورزان به افزایش قیمت گندم دانست و گفت: برخی از کشاورزان تصور می‌کنند در آینده قیمت افزایش پیدا می‌کند و در حال حاضر تمایلی به فروش ندارند.

طبق گزارش جهادکشاورزی گلستان امسال به دلیل سیل و خسارت هایی که بخشی از مزارع گندم استان وارد شد، 240 هزار هکتار گندم قابل برداشت وجود دارد که پیش بینی می‌شود از این زمین ‌ها یک میلیون و 100 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان برداشت شود./ایسنا

 انتهاي پيام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع شش + دو؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*