تاریخ انتشار: 4-02-1397, 07:49 کد خبر: 2304 نسخه چاپی: چاپ
رئیس مرکز حوزه علمیه الزهرا گرگان:

افتتاح نخستین مرکز پژوهش‌های اسلامی درگلستان/ سطح 4 حوزه علمیه بانوان درگرگان راه اندازی شد

رئیس مرکز حوزه علمیه الزهرا گرگان گفت: نخستین مرکز پژوهش‌های اسلامی و سطح ۴ حوزه‌های علمیه خواهران در روز چهارشنبه 5 اردیبهشت در مدرسه علمیه الزهرا گرگان افتتاح می شود.

به گزارش طوبی گلستان به نقل از کلاس بیست؛ "مریم بیگم میرکریمی" روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در مدرسه علمیه الزهرا اظهار کرد:مرکز پژوهش های اسلامی در حوزه علوم انسانی بعنوان سومین مرکز پژوهشی علوم اسلامی کشور و جدیدترین فعالیت مدرسه علمیه الزهرا از تاسیس در سال 60 تا کنون می باشد که با حضور معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران سراسر کشور در گرگان افتتاح می شود.

وی افزود: حوزه های علمیه پیش از دانشگاه ها از سال ها پیش وجود داشته و پژوهش های مختلف علما رواج داشته است و ماحصل تحقیقات آنان در قالب کتاب  و متون همواره مورد استفاده بشر قرار گرفته است. 
رئیس مرکز حوزه علمیه الزهرا گرگان تصریح کرد:امروزه جایگاه رشد هر کشور را به میزان پژوهش های آن ارزیابی می کنند و حوزه علمیه خواهران نیز سعی کرده برای ارتقای این جایگاه و استفاده از ظرفیت فارغ التحصیلان  مرکزی تخصصی بانوان احداث کند .

وی بیان کرد: از سال 76 که این مرکز شکل گرفت تاکنون هزاران خواهر طلبه فارغ التحصیل شدند که برخی از آنان در مراکز علمی و نهادهایی مانند آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها مشغول به کار شدند اما از ظرفیت بسیاری از آنان نیز استفاده نشد.

میرکریمی ادامه داد:  این مرکزمکانی مناسب برای تولید علم، معارف، پژوهش درخصوص مسائل روز جامعه و موضوعات اختصاصی بانوان  می باشد.

وی خاطرنشان کرد: گردهم آوردن زنان پژوهشگر در یک محیط علمی، پاسخگویی به نیازهای تخصصی و علمی مراکز حوزوی و غیرحوزوی، ارتقاء سطح پژوهشگران، ارتقای سطح تعاملات با سایر مراکز ، تربیت عوامل انسانی متخصص، مسئله شناسی و نیازسنجی و اولویت بندی،مشاوره های علمی، برگزاری همایش‌ها، نشست‌های علمی و کرسی‌های آزاداندیشی از فعالیت های تعریف شده این مرکز خواهد بود.

این مقام مسئول در ادامه به راه اندازی مرکز تخصصی سطح 4 اشاره کرد و افزود:از مهر سال گذشته سطح 4 حوزه معادل مقطع دکترا آغاز شده است که در این سطح 5 طلبه و در ترم دوم مشغول به تحصیل هستند و  با گذراندن 8 تا 12 نیم سال و  80 واحد درسی، توان تدریس، تحقیق و ارائه نظر و پاسخگویی به نیازهای مرتبط با رشته تحصیلی خود را کسب می‌کنند.

وی افزود: مدرسه علمیه الزهرا  در سطح 2 و در سال 1360 با هدف تربیت بانوان دین شناس، مسلط به تبلیغ، و پاسخگو به نیازهای علمی و معرفتی جامعه در داخل و دروحوزه بین الملل توسط آیت الله نورمفیدی تاسیس شد و هم اکنون در سه سطح 2 و 3 و 4 طلبه تربیت می کند .

میرکریمی یادآورشد: تعداد طلبه های سطح 2 یک هزار 180 نفرمی باشد که 450 نفر آنان مدرک فارغ التحصیل خود را اخذ کرده اند، 280 نفر  طلبه سطح 3 که 41 نفر آنان فارغ التحصیل شده اند  و در مجموع هم اکنون 239 نفر  در رشته های فقه و اصول، تفسیر و کلام مشغول به تحصیل هستند.
وی بیان کرد:هر طلبه در این حوزه  95 تا 110 واحد درسی با حداثر سنوات 10 نیم سال در قالب حضوری، نیمه حضوری و غیر حضوری  به تحصیل علوم دینی می پردازند.

رئیس مرکز حوزه علمیه الزهرا گرگان درخاتمه مرکز علمیه الزهرا را تنها مرکزعلمیه در تمام سطح نام برد و گفت: 12 حوزه علمیه در گلستان، 11 مرکز در سطح 2، یک مرکز در سطح 3و یک مرکز در سطح 4 فعالیت می کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع چهار + چهار؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*