تاریخ انتشار: 21-12-1396, 06:39 کد خبر: 2180 نسخه چاپی: چاپ
نقد و نظر؛

دلیل اصلی تمرکز برخی نمایندگان مجلس به موضوع حجاب اجباری/ چند درصد مردم ایران به حجاب اعتقاد دارند؟

اتفاق های رخ داده در خیابان انقلاب تهران در هفته های گذشته، از جمله رویدادهایی بود که دوربین های خبری بسیاری از خبرگزاری های خارجی را به سمت خود جلب کرد و در این بین برخی از چهره های سیاسی و نمایندگان مجلس نیز به آن پرداختند و از بررسی آن در فراکسیون زنان مجلس خبر دادند.

به گزارش طوبی گلستان- عارف نصر/ این اتفاق علاوه بر رسانه های خارجی از دید برخی از کانال های فعال در شبکه های اجتماعی نیز دور نماند و هر کدام با توجه به بینش و نگاه خود به آن پرداختند.

این اتفاقات و کشف حجاب چند دختر اگرچه اتفاق بسیار کوچکی به شمار می رفت اما حجم بالای مطالبی که حول این موضوع در فضای مجازی منتشر شدند و خط دهی های که از سوی رسانه های خارجی به این حرکت ها می شد، بخش اعظمی از توان رسانه ای کشور را به خود معطوف و یا به عبارت بهتر از بسیاری از موضوعات دیگر دور کرد.

این اتفاقات با شروع کشف حجاب ویدا موحد در دی 96 صورت گرفت.

دستگیری این دختر به خاطر این قانون شکنی و هنجارشکنی در جامعه در ابتدا و با توجه به تمرکز رسانه های غربی و کانال های ضدانقلاب بر روی اغتشاشات به حاشیه رفت، اما به یکباره و به یک استارت مجدد در ابتدای بهمن ماه مورد توجه قرار گرفت.

روز 9 بهمن ماه در یک حرکت عجیب و مشابه 9 زن در تهران اقدام به تکرار اقدام این زن در خیابان های تهران کردند و بلافاصله پس از این اقدام، رسانه های فارسی زبان خارجی و کانال های ضدانقلاب با پوشش حداکثری به این اتفاق پرداختند و آن را آغاز یک پویش بزرگ در ایران دانستند.

این حرکت علاوه بر رسانه های خارجی مورد توجه رسانه های داخلی نیز قرار گرفت و برخی از رسانه های زنجیره ای هم سو با رسانه های غربی به این موضوع پرداختند.

توجه این رسانه ها به این موضوع همراه با واکنش برخی از چهره های سیاسی وابسته به جریان های خاص همراه بود و این چهره ها همراه با رسانه های غربی این نوع اعتراض را حق این دختران و صدای نسل نو معرفی می کردند و این هشدار را می دادند که عدم توجه به این معضل، بحرانی را در آینده به همراه خواهد داشت که جامعه را درمی نوردد.

این نوع برخورد با این قضیه و البته استفاده از غول رسانه ای خارجی و داخلی این اعتراض را تحت عنوان معضل روز زنان جامعه معرفی کرد و سعی داشت با تمرکز بر روی این قضیه، آن را به سمت صحن علنی مجلس نیز بکشاند.

پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، درباره برخورد یکی از ماموران نیروی انتظامی با یکی از دخترانی که معروف به دختران خیابان انقلاب شده اند گفت: من از رفتار نیروی انتظامی متعجب هستم. این مامور می توانست با مهربانی بیشتری برخورد کند.

او در ادامه گفت: بر فرض این که این خانم قانون را زیر پا گذاشته است، مامور نیروی انتظامی نباید این طور برخورد کند. باید برخورد محترمانه صورت گیرد.

نماینده مردم تهران در پایان اظهار کرد: این هم مطالبه ای که زنان ما دارند، باید بررسی کنیم که چه راهکارهای قانونی می‌تواند این موضوع را حل کند.

این اظهارات سلحشوری با واکنش کاربران فضای مجازی مواجه شد و بسیاری از آن ها اقدام به بازنشر کلیپ برخورد پلیس با یکی از دختران معروف به خیابان انقلاب کردند که در آن پلیس بالغ بر یک ساعت منتظر ماند تا دختر از کار خود پشیمان شود و از او درخواست می کرد که از سکو پایین بیاید.

پروانه سلحشوری در ادامه اظهارات خود در این رابطه در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران، با اشاره به تشکیل کارگروهی در فراکسیون زنان برای پیگیری موضوع حجاب اجباری، گفت: قرار است بعد از تعطیلات نوروز جلسه‌ای در فراکسیون زنان با حضور موافقان و مخالفان حجاب اجباری، فعالان مدنی، کارشناسان حوزه علمیه، قوه قضاییه، مرکز پژوهش‌ها، مرکز تحقیقات اسلامی و … برگزار شود چون حجاب اجباری مطالبه قشری از جامعه است لذا بررسی آن در این نشست ضروری است.

این صحبت های سلحشوری در حالی صورت می گرفت که سلحشوری پیش از این در گفت و گو با یکی از رسانه های خارجی از اجباری نبودن حجاب در ایران سخن به میان آورده بود و همین موضع او به شدت توسط بدنه  جامعه مورد اعتراض واقع شد.

براساس نظرسنجی های رسمی 75 درصد زنان ایرانی قائل به حجاب کامل هستند و آن را برگزیده اند و بر همین اساس در جامعه حاضر می شوند.

تمرکز رسانه های خارجی و برخی از شبه روشن فکران داخلی بر روی زنانی که به حجاب اعتقادی ندارند، موجب این شده است که این القا به جامعه صورت گیرد که اکثریت جامعه به حجاب اعتقادی ندارند؛ اما بررسی های دقیق در جامعه ایرانی نشان می دهد که علی رغم معرفی الگوهای متنوعی که از سوی سیستم فرهنگی غرب و دنباله روهای آن در داخل صورت می گیرد، حجاب را به انتخاب خود برگزیده اند و همین نوع انتخاب نشان دهنده تمایل اکثریت جامعه به حجاب است که اگر نگاه دینی در این زمینه را هم کنار بگذاریم و به بعد روانشناختی و اجتماعی حجاب نیز توجه نکنیم، از دید دموکراسی غربی نیز حجاب باید به عنوان انتخاب اکثریت در جامعه اجرا شود.

اما آن چه به عنوان سوال باقی می ماند، چگونگی بزرگ شدن یک حرکت کوچک از سوی چند نفر به عنوان یک حرکت اجتماعی از سوی برخی رسانه ها و قرارگیری نمایندگان مجلس در پازل این بزرگ نمایی است؟

آیا نمایندگان مجلس که نماد عقل جمعی هستند، فریب این گونه حرکت ها را می خورند و یا نظر شخصی خود را به جای نظر اکثریت محور عمل خود قرار می دهند؟

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع یک + دو؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*