تاریخ انتشار: 3-10-1395, 10:45 کد خبر: 185 نسخه چاپی: چاپ
پس از ۴سال مبارزه و مقاومت در برابر جنایات تروریستی؛

«حلب» از لوث وجود تروریست‌ها پاکسازی و آزاد شد

مرکز استان حلب در شمال سوریه سرانجام پس از مقاومتی چهار ساله و جنگ شدید شهری و کش‌وقوس‌های فراوان، با اخراج باقیمانده افراد مسلح، پس از چهار سال نفس آزادی کشید.

به گزارش طوبی گلستان؛ شهر حلب، مرکز استان حلب، سرانجام پس از چهار سال جنگ، با خروج عناصر تسلیم شده گروههای تروریستی سپس اخراجشان از این شهر، رنگ آزادی به خود دید.

فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح ارتش سوریه با صدور بیانیه‌ای از آزادی کامل شهر حلب خبر داد.

در این بیانیه آمده است: «به لطف و برکت خون شهدای پاک و قهرمانان و جان فشانی‌های نیروهای مسلح شجاع و نیروهای متحد و مقاومت ملت سرفراز سوریه فرماندهی کل نیروهای مسلح سوریه بازگشت امنیت به شهر حلب، بعد از آزادسازی آن از تروریسم و تروریست‌ها و خروج ترریست‌های باقی مانده را اعلام کی‌کند.

بازگشت امنیت به حلب، از طرفی پیروزی بزرگی بوده که تحول استراتژیک و نقطه عطفی مهم در جنگ علیه تروریسم را رقم زد و از سوی دیگر ضربه سختی است به پروژه تروریسم و حامیان آن».

ارتش سوریه اعلام کرد، تخلیه کامل حلب از تروریست‌ها نشان دهنده توانایی ارتش سوریه و متحدان آن در پیروزی علیه گروه‌ای تروریستی است.

فرماندهی کل نیروهای مسلح سوریه تأکید کرد که این دستاورد بزرگ، انگیزه‌ای قوی برای ادامه انجام مأموریت‌های ملی ارتش سوریه برای مقابله با تروریسم و بازگرداندن امنیت به همه اراضی این کشور خواهد بود.

ارتش سوریه در این بیانیه دوباره از افراد مسلح خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و عبرت بگیرند؛ چرا که ارتش به عملیات پاکسازی تمامی مناطق سوریه ادامه خواهد داد.

آزادی حلب بعد از 4 سال:

حلب از تابستان سال 2012 به بعد که هدف هجمه قرار گرفت، اندک اندک و محله به محله اشغال شد و سرانجام ارتش سوریه تابستان 2016 (شهریور)، افراد مسلح در شرق حلب را در محاصره کامل قرار داد و هرگونه ارتباط زمینی و لجستیک آنان با ترکیه و دیگر حامیان منطقه‌ای‌شان را قطع کرد.

از سه هفته گذشته عملیات زمینی نهایی برای پاکسازی شرق حلب از لوث تروریست‌ها آغاز شد و سرانجام با آزادسازی محلات متعدد، عرصه بر تروریست‌ها تنگ شد تا اینکه در سه چهار محله در شرق شهر حلب محصور شدند.

طبق توافق صورت گرفته میان روسیه و ترکیه‌، افراد مسلح با اتوبوس‌های سبز معروف، به خارج از حلب اخراج شدند.

عناصر مسلح از اوایل بامداد چهارشنبه گذشته از محلات «السُکری»،‌ «سیف الدولة»، «العماریه» و «المشهد» خارج شدند و همه به محله «صلاح الدین» رفتند تا با اتوبوس‌هایی که به نماد تسلیم و ذلت گروههای مسلح یا طبق خودشان «گروههای انقلابی» تبدیل شده است، از استان حلب خارج شوند.

تروریست‌های حلب همزمان با خروج از مقرهای خود در چندین محله، مکان‌ها و خودروهای (نظامی) خود را آتش زدند تا علاوه بر اظهار خشم خود، هرگونه سند یا مدرکی را از بین برده باشند. کار اخراج تروریست‌ها چندین بار به دلیل کارشکنی تروریست‌ها در خارج کردن مجروحان و بیماران از دو شهرک محاصره شده شیعه‌نشین در ادلب به تأخیر افتاد.

 

ناتوانی حامیان منطقه‌ای تروریست‌ها

عناصر مسلح در حالی شهر حلب را ترک کردند که طی شش ماه گذشته چندین عملیات قوی برای مقابله با ارتش سوریه و تصرف حلب انجام دادند و عملیات‌های خود را «حماسه حلب»‌ می‌نامیدند. اتاق عملیات این عملیات‌ها در ترکیه و در نزدیکی مرز سوریه بود که طبق گزارش‌های خبری افسران آمریکایی، ترکیه‌ای و ... در آن حاضر بودند.

در این مدت، آمریکا بارها با طرح درخواست آتش‌بس تلاش کرد مانع فشار بیشتر ارتش سوریه بر گروههای مسلح شود یا حداقل زمان تنفسی برای آنان حاصل شود اما بعد از چند آتش‌بس از جمله بعد از شکست حصر نبل و الزهراء و در نتیجه عدم پایبندی طرف مقابل به آتش‌بس، دیگر این تلاشهای آمریکا نتیجه نداد.

عربستان که یکی از سرسخت‌ترین حامیان منطقه‌ای گروههای مسلح در حلب و سوریه است، نیز سکوت پیشه کرده و فقط از طریق مفتی این کشور به ذکر اینکه همه برای «اهل حلب» یعنی گروههای مسلح دعا کنند، بسنده کرده است.

آزادی شهر از طریق مقاومت

اکنون حلب در حالی رنگ آزادی به خود دیده است که چندین دور مذاکره و آتش‌بس نتیجه مفیدی برای مردم نداشت و آنچه، آزادی را به شهر حلب هدیه کرد، مقاومت مردمی، دولتی و متحدان دمشق بود.

عناصر تروریستی در چهار سال گذشته نیمی از شهر حلب را اشغال کرده بودند اما نیروهای سوری و مقاومت پس از تکمیل محاصره آنان در تابستان گذشته، از سه هفته قبل عملیات پاکسازی شهر را آغاز کردند و در نهایت به چهار سال جنایت تروریست‌ها در این شهر تاریخی و باستانی پایان دادند.

حلب دومین شهر بزرگ سوریه است و روزی پایتخت اقتصادی این کشور بود اما با آغاز جنگ ‌شبه‌جهانی علیه این ملت، این شهر توسط تروریست‌ها ویران شد و علاوه بر اموال و ثروت مردم، تجهیزات کارخانجات این شهر صنعتی در ترکیه به فروش رفت.

 

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع دو + سه = (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*