تاریخ انتشار: 4-07-1396, 14:58 کد خبر: 1543 نسخه چاپی: چاپ
گزارشی از عرضه قلیان در شهر؛

اعتیاد به مواد مخدر پیچیده ترین آسیب اجتماعی/ قلیان دروازه ورود به اعتیاد است

در حالی اعتیاد به مواد مخدر پیچیده ترین آسیب اجتماعی به شمار می رود که این روزها اگر گذرتان بر پارک های شهر افتاده باشد قطعا جوانانی را می‌بینید که مشغول قلیان کشیدن هستند که این موضوع زمینه اعتیاد را در آنان را مهیا می کند.

به گزارش طوبی گلستان؛ دیدن صدها زن و مردی که وسط چمن‌های پارک در روز روشن و در یکی از شلوغ‌ترین مناطق شهر آزادانه در حال جفت و جور کردن بساط مصرف مواد مخدر خود هستند، اگرچه سخت است ولی واقعی  می باشد.
تلخ تر از آن باز شدن پای قلیان های جورواجور به دورهمی های دوستانه و خانوادگی آن هم در ملاعام است که هرکس پک عمیق تری بر قلیان زده و دود آن را با اشکال مختلف به بیرون هدایت کند محشر به پا کرده است.
اگر بعداز ظهر یکی از همین روزها گذرتان به پارک‌ خیابان آزادی، میدان کارگر یا کشاورز بیفتد و یا به همراه خانواده خود برای شب نشینی به یکی از پارک ها یا فلکه فرودگاه سری بزنید قطعا نوجوانان و جوانانی را می‌بینید که مشغول قلیان کشیدن هستند که این موضوع علاوه بر اینکه یکی از آسیب های اجتماعی به شمار می رود زمینه اعتیاد در جوانان را فراهم کرده است.
در این رابطه مهسا کریمی کارشناس ارشد روانشناسی با بیان اینکه قلیان کشیدن در ملاعام دروازه ورود به اعتیاد و ناهنجاری‌های دیگر را به سوی جوانا باز می کند، اظهار کرد: در حالی مصرف قلیان در دراز مدت علاوه بر اینکه زمینه‌ساز اعتیاد است بر جسم و روان افراد هم اثرگذاشته و منجر به افتادگی پوست و پیری زودرس می شود که اکثر جوانان بر این باورندکه قلیان نمی‌تواند همانند سایر مواد دخانی اعتیادآور و مضر باشد که باید گفت این یک باور کاملا اشتباه است.
وی ارزان بودن و سهولت دسترسی به قلیان را یکی از علل گرایش افراد به مصرف مواد مخدر عنوان کرد و گفت: نبود امکانات تفریحی، بیکاری جوانان، دوستان ناباب از دیگر عللی هستند که باعث شده این روزها در هر محفل دور همی جوانان بدون هیچ ابایی به کشیدن قلیان یا چند پک سیگار روی بیاورند که در این خصوص می طلبد مسئولان و نهادهای متولی شرایطی مهیا کنند تا جوانان به تفریحات سالم بپردازند.
این کارشناس ارشد روانشناسی با بیان اینکه عوارضی که مصرف قلیان بر بدن می گذارد بیشتر از سیگار است، افزود: این روزها استقبال و استفاده از قلیان جنبه خانوادگی پیدا کرده به گونه ای که در اغلب خانه ها همه اعضای خانواده در کنار یکدیگر به راحتی قلیان کشیده و والدین هیچ ممانعتی برای عدم مصرف فرزندانشان ندارند که این عامل نگرانی ها را در این زمینه بیشتر می کند.
وی در تکمیل مطلب فوق اعتیاد به مواد مخدر را یکی از پیچیده ترین آسیب های اجتماعی عنوان کرد و ادامه داد: اعتیاد علاوه بر اینکه یکسری آثار منفی بر رفتار و کردار فرد معتاد برجای می گذارد از سویی باعث متحمل شدن فشارهای روحی و مالی زیادی بر خانواده فرد و کاهش اعتماد به نفس و ضعف اراده و شخصیت نیز می شود./ عصر هامون
انتهای پیام/
 

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع یک + یک؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*