تاریخ انتشار: 10-05-1396, 06:30 کد خبر: 1305 نسخه چاپی: چاپ
روابط دختر و پسر، زمینه‌‌ساز انحرافات اخلاقی؛

سنت‌ها زیر پای جوانان می‌‌شکنند/ تاثیر افزایش روابط غیر رسمی بر آمار ازدواج

کاهش ازدواج، و عدم تمایل جوانان به زندگى زناشویى فاجعه بزرگى است که پیامدهای غیر قابل جبرانی به همراه دارد.

به گزارش طوبی گلستان؛ سنت‌‌‌‌های قدیمی یعنی باورهای اجداد و نیاکانمان، باورهایی که راه راست را نشان می‌‌دهد و ما را از آلوده شدن به گناه و انحرافات اخلاقی مصون می‌‌سازد. امروزه جوانان به راحتی این سنت‌‌ها را شکسته و به جای ازدواج به روابط غیر رسمی پناه می‌‌برند.

کاهش آمار ازدواج اکنون در جامعه به یکی از معضلات اصلی تبدیل شده و این مسئله علاوه بر ایجاد نگرانی در میان خانواده‌‌‌ها سوال بزرگی را نیز در میان مسئولان و کارشناسان بر انگیخته است، جامعه ما یک جامعه اسلامی و دارای مردمانی با عقیده‌‌‌های سنتی می‌‌‌باشد، اما مشکل اینجاست که چرا باید در چنین جامعه‌‌‌ای، سنت حسنه ازدواج که پیامبر اکرم (ص) سفارش بسیاری بر آن فرموده سال به سال با رکود مواجه گردد و شاهد فرو ریخته شدن بسیاری از ارزش‌‌‌ها و هنجارها در جامعه‌‌‌ای اسلامی باشیم.

جوانان امروزخود را تافته جدابافته از پدرو مادرهایشان تصور می‌‌کنند. وقتی شیوه‌‌‌های زندگی تغییر می‌‌‌کند، آداب و رسوم‌‌‌ها هم تن به تغییر می‌‌دهند؛ جوانان امروزی دوست‌‌دار و خواهان رفاه  گشته‌‌‌اند.

آرزوی هر پدر و مادری شده تا فرزندانشان را به خانه بخت بفرستند، اکنون این سنت نیک و پسندیده دغدغه اصلی برای جوانان گشته که انگار خیال حل شدن هم ندارد. شاید جوانان پیوندی بین ازدواج و مشکلات در ذهن خود ساخته‌‌اند؛ آنچه جوانان را از ازدواج دور می‌‌سازد حاصل جمع پدیده‌‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی است که در این میان اقتصاد حرف اول و آخر را می‌‌زند.

بالا رفتن آمار بیکاری، حقوق‌های کمی که متناسب با نرخ تورم نیست، مشکل مسکن و البته هزینه‌های پر خرج ازدواج هم در سوق داده شدن جوانان به سمت روابط غیررسمی دخیل است. با پیشرفت صنعتی و تحولات چشم گیری که در حوزه‌‌های فرهنگی و اجتماعی روی می‌‌دهد سنت، ارزش‌‌ها و هنجارها هم با زوال روبرو می‌‌گردد.

سنت هم به ما این اجازه را نمی‌‌دهد که برخی مسائل حل شدنی را تبدیل به حادترین مسائل کرده و امر مقدس ازدواج را به تاخیر بیندازیم، زیرا مرور زمان بر ما ثابت خواهد کرد که دغدغه‌‌‌های جوانان در مقابل مشکلاتی که از عدم ازدواج آنان ناشی می‌‌شود خیلی فراتراست به طوری که می‌‌‌تواند منجر به انقراض نسل نیز گردد.

عمده ترین عوامل افزایش سن ازدواج، عادی شدن روابط بین دختران و پسران و فراهم بودن زمینه انحرافات اخلاقی می‌‌باشد که به نوبه خود آثار و پیامدهای بی‌‌شماری را به دنبال دارد. بالا رفتن سن ازدواج در کشور علاوه بر مشکلات فرهنگی و اجتماعی مشکلات دیکری را نیز گریبان گیر جامعه می‌‌کند که یکی از آن‌ها احتمال ناباروری زنان است و در صورت تداوم روند آمار طلاق و کاهش ازدواج، انحرافات اخلاقی و اجتماعی بسیاری را در جامعه شاهد خواهیم بود.

اناهیتا رحیمی

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع یک + یک؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*