تاریخ انتشار: 23-04-1396, 10:30 کد خبر: 1229 نسخه چاپی: چاپ
شاخصه‌هایی برای مدیریت شهری؛

مدیرانِ سیاسی حاشیه‌سازند/ سیاست در کجای ساخت‌وساز و اجرای طرح عمرانی قرار دارد؟

شورای شهر و مدیریت کلان شهری از دغدغه‌های همیشگی مردم بوده است و اگر بازی سیاست در این سازمان ونهادها پررنگ‌تر شود بدون شک مشکلات نیز بیشتر خواهد شد.

به گزارش طوبی گلستان؛ مدیریت شهری و انتخاب مدیران شهری مقوله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای است که به آسانی نمی‌‌‌توان از کنار آن گذشت. تصمیم گیری‌‌‌های کلانی که به مدیران شهری سپرده می‌‌شود بایستی به دور از مواضع سیاسی و جناح بندی اتفاق بیفتد.

تجربه سال‌های گذشته نشان داده است که هر زمان مدیریت کلان شهری وارد بازی‌‌های سیاسی شده با توقف پیشرفت و همچنین بروز فساد، بار دیگری را بر دوش شهر و مردم نگذاشته است. وجود سلایق سیاسی مختلف در تمام اعضای جامعه امری بدیهی است و مدیران رده بالا  نیز از این امر مستثنی نیستند اما دخالت دادن علایق و سلایق سیاسی در تصمیم گیری‌‌های شهری مساله‌‌ای است که نمی‌توان با اغماض با آن برخورد کرد.

اگر شهرداری‌‌ها و یا شوراهای شهر دچار سیاست‌‌زدگی شوند به طور قطع بسیاری از طرح‌های شهری نیز ابتر خواهد ماند زیرا ممکن است پروژه‌‌‌‌‌های بسیار خوبی به دلیل اینکه از طرف جناح رقیب مطرح شده است رد و یا مورد پیگیری قرار نگیرد.

آفت سیاست زدگی در مدیریت شهری باعث خواهد شد که بخشی از افرادی که مخالف با جناح رقیب هستند و یا همسو با جناح حاکم نباشند کنار گذاشته شده و یا از رده خارج شوند در حالی که می‌توانند کمک بسیاری به مدیریت شهری انجام دهند.

در جناح بندی شورای شهری‌ها میتوان به این مسئله نیز اشاره کرد که نگاهی سیاسی به مسائل باعث خواهد شد که انرژی زیادی صرف دعواهای جناحی شود و آنگونه که بایسته و شایسته است به مسائل شهری پرداخته نشود. در مقابل این مساله اتحاد و همدلی در بین مدیران شهری و اعضای شورای شهر باعث می‌شود که کارها با سرعت و قدرت پیش برود و مسائلی که کمتر مورد اهمیت است جای مسائل کلان را نگیرند ودر اصل حاشیه بر متن غالب نشود.

وجود سلایق مختلف سیاسی و ایده‌‌ها و طرح‌‌های متفاوت می‌تواند به رشد و بالنده شدن شهر کمک کند اما اگر این سلایق سیاسی مختلف باعث ایجاد دو دستگی شود نه تنها مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه با کشمکش‌‌های بیهوده باعث خواهد شد مردم و بیت المال تاوان این جناح بندی را پس بدهد.

این روزها چیزی که مدیران و مسئولان باید به آن توجه کنند این مسئله است که اگرچه سلایق سیاسی وجود دارد اما باید دور از دوقطبی کردن شهر به حل مشکلات پرداخته شود. مطمئنا با همدلی و اتحاد مشکلات هرچند بزرگ حل خواهند شد و بعد از تمام شدن دوران خدمتشان مردم به جای اینکه یادشان بماند آنها طرفدار کدام گروه سیاسی بوده‌‌اند خدمات و نام نیک آن‌ها را به یاد خواهند آورد.

انتهای پیام/آناج

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع یک + سه؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*