تاریخ انتشار: 12-10-1395, 12:45 کد خبر: 259 نسخه چاپی: چاپ
معرفی کتاب

نو عروس؛ زندگینامه داستانی شهید "رقیه رضایی‌لایه"

کتاب «نو عروس» کاری است از اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان قزوین که در قالب زندگینامه داستانی شهید بزرگوار «رقیه رضایی لایه» منتشر شده است.

به گزارش طوبی گلستان به نقل از  «زنان شهید»، کتاب "نو عروس"  زندگینامه داستانی شهید رقیه رضایی براساس روایت و مصاحبه با اعضای خانواده، دوستان و همکاران بانو رقیه رضایی لایه و مدارک و اسناد موجود گردآوری شده است.

این اثر به قلم السادات موسوی و مریم طحران در 9 فصل جمع آوری شدی که تمام مراحل زندگی شهید از دوران تولد، کودکی، نوجوانی و دانشگاه ، ازدواج تا شهادت ایشان در 133 صفحه نوشته شده است، این شهید به عنوان شهید شاخص کشوری سال 95 معرفی شده است و در ادامه گوشه ای از زندگینامه این شهید را می خوانیم.

رقیه در دبیرستان از شاگردان ممتاز و دوران تحصیل بسیار پر جنب و جوش و فعال بود، به ظاهرش بسیار اهمیت می داد و شیک پوش بود.

همه تلاشش را میکرد که همیشه بتواند بهترین باشد. درسال آخر دبیرستان تحت تأثیر انقلاب و دچار تحول فکری شد.

او می توانست  یکی از بهترین رشته های دانشگاه را انتخاب کند ولی در آخرین سال تحصیلی به کسب معارف دینی گرایش پیدا کرد. با بی رغبتی سال تحصیلی را به پایان رساند و به حوزه علمیه قم رفت. گفته بود« من اگر به دانشگاه بروم می توانم جان انسانی را نجات دهم، اما می خواهم با معارف دینی روح انسان ها را صیقل بدهم»

دو سال و چند ماه قبل از شهادت با همسرش آشنا شد.مهریه رقیه یک سفر حج بود و چهارده سکه طلا، ازدواج با من بخاطر رضای خود بود نه برای مادیات یا هر چیز دیگر.در همسرداری اش طوری رفتار می کرد که همه اش رضایت خدا را مد نظر داشت. سر سوزنی از تکالیفش را چه نسبت به من و چه در رفتار با دیگران کم یا زیاد نمی کرد. خودش را فانی در خدا می دید. هر وقت می خواست کاری انجام بدهد، با خودش می اندیشید که آیا این کار رضایت خدا را در پیش دارد؟

سال 66 با پدر و برادرش به نیابت از مادرش به سفر حج واجب رفت. دو تا از خواهر­های من هم با کاروان دیگری به سفر حج مشرف شده بودند. روز جمعه رقیه را آنجا دیدند و می گفتند«در رفتارش یک جور سبکبالی دیده می شد انگار از خوشحال در پوست خود نمی گنجید» به آنها گفته بودند که باید با آب زمزم غسل شهادت کنم. او در راهپیمائی برائت از مشرکین در مکه مکرمه به شهادت رسید.

لازم به ذکر است این کتاب با قیمت 10000 تومان به فروش می رسد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع هفت + دو؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*