تاریخ انتشار: 12-10-1395, 11:11 کد خبر: 258 نسخه چاپی: چاپ
مردگان جزیره موریس؛

محاکمه رضاشاه در جزیره مردگان موریس

"مردگان جزیره موریس" تبیین واقعیت های تاریخی زمان رضا شاه پهلوی در بستر تخیل است آن گاه که قربانیان استبداد رضاشاه به بازخواست او برمی خیزند.

به گزارش طوبی گلستان به نقل از آناج، رضاشاه مملکت را ارث پدرش و خودش را صاحب جان و مال و آبروی مردم و تصمیم درباره ی مرگ و زندگی دیگران را هم حق خود می دانست. وی همواره از خیانت افراد مقتدر که در اطرافش بودند و تهدیدهای که بر سر مسیرش قرار می گرفت،واهمه داشت.

با همین تفکر قتل کسانی که در به قدرت رسیدن رضاشاه کمکش کردند و در کنارش بودند، چون تیمورتاش، سردار اسعد، نصرت الدوله و امیرطهماسبی و ... قتل شاعرانی چون عشقی و فرخی یزدی و روشنفکری چون ارانی و کشتگان دیگر رقم خورد و حکومت تک صدایی و استبدادی خشن در کشور حاکم کرد. 

رضا شاه پهلوی سال ۱۳۲۰ و پس از اشغال ایران از سوی نیروهای متفقین سلطنتش را به ولیعهد 22 ساله‌اش داد و به صلاحدید انگلیسی‌ها به بندر پورت لوئی پایتخت جزیره موریس در آفریقا رفت.

در رمان  "مردگان جزیره‌ی موریس" همراه رضاخانِ قدرقدرت و قوی‌شوکت در جزیره‌ی موریس هستید و می‌بینید که چطور ارواحِ کسانی که در دوران سلطنش فرستاده قاطی باقالی‌ها، در این جزیرهٔ دورافتاده سراغش می‌آیند !

این رمان اثر فرهاد کشوری‌ست که در آن رضا شاه بنیانگذار سلسله پهلوی در جزیره موریس در تبعید است و افرادی که در طول سلطنت از میان برداشته پیوسته او را بازخواست می‌کنند.

بستر رمان تخیلی است اما واقعیت های تاریخی هم سهم مهمی در رمان دارند درواقع سعی نویسنده بر این بوده تخیل و واقعیت های تاریخی را کنار هم قرار بدهد.  

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع هفت + دو؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*