صفحه اصلي > گزارش / اخبار / اخبار استان / سیاسی > از نهیب امام جمعه گنبدکاووس به فتنه‌گران تا شادمانی دانشجویان انقلابی

از نهیب امام جمعه گنبدکاووس به فتنه‌گران تا شادمانی دانشجویان انقلابی


14-10-1395, 11:51. نويسنده: terme021

به گزارش طوبی گلستان؛ هفته گذشته و در آستانه فرا رسیدن نهم دی ماه و بزرگداشت روز بصیرت و میثاق امت با ولایت بود که فضای شهرستان گنبدکاووس متاثر از خبری دردناک و ناراحت‌کننده مبنی بر کنده شدن بنرهای 9 دی ماه و بزرگداشت حماسه مردم و محکومیت فتنه 88 در دانشگاه فرهنگیان گنبدکاووس به دستور یکی از مسوولان استانی این دانشگاه شد.

خبری که جدای از رد یا تائید آن و بررسی جزئیاتش به سرعت به سرتاسر کشور مخابره شد و قلب همه آزاداندیشان و دلدادگان به انقلاب را به درد آورد و موجب شد واکنش‌های سریع و صریحی را از سوی گروه‌ها و تشکلهای انقلابی و مذهبی به ویژه در دانشگاهها و مردم به دنبال داشته باشد.

این خبر که برای اولین بار در یک سایت محلی و انقلابی رسانه‌ای شده بود به سرعت در سایر رسانه‌ها نیز به آن پرداخته شد و جزئیات بیشتری نسبت به آن منتشر شد که با تکذیبیه روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان استان گلستان روبرو گردید.

تکذیبیه‌ای که بیش از آن که بتواند به موضوع خاتمه داده و به ابهامات مربوط به صحت و سقم اخبار پایان دهد بر ابهامات و پیچیدگی مساله افزود.

این پیچیدگی زمانی بیشتر شد که بنا بر تکذیبیه منتشر شده و برخی اظهارات شفاهی مدیران مربوطه کنده شدن بنرها با هدف جابه‌جایی آن از محلی به محلی دیگر با دید و منظر بیشتر و بهتر بوده است که با توجه به اختلاف زمانی کنده شدن بنر و نصب بنر جایگزین بعد از حدود 26 ساعت این سوال به ذهن رسید که آیا واقعا هدف همین موضوع ادعاشده بوده است یا خیر؟

هرچند سوابق روشن دانشگاه فرهنگیان و دانشجویان و مدیران دانشگاه فرهنگیان در سالهای گذشته و حتی در سالهای اخیر در گنبدکاووس نشان از عدم سیاست‌زدگی و برخوردهای اینگونه با مسائل انقلابی بوده است و حضور پرشور دانشجویان فرهنگیان گنبدکاووس در برنامه‌های انقلابی و مذهبی موید این مساله است اما به نظر می‌رسد شاید برخی فشارها از مراجع دیگر به ویژه در مرکز استان موجب رخ دادن چنین اتفاقی بوده که هم‌چنان جزئیات آن به طور دقیق از سوی مرجعی توضیح داده نشده است و صحت و سقم جزئیات این اتفاق برای رسانه‌ها نامعلوم است که امیدواریم با یک نشست مطبوعاتی توسط مسوولان مربوطه به سوالات رسانه‌ها نیز پاسخ گفته شود.

اما حضور امام جمعه شهرستان گنبدکاووس حجت‌الاسلام محمود ترابی در دانشگاه فرهنگیان این شهرستان پس از این ماجراها و شرکت در نشست بصیرتی دانشجویان این دانشگاه که با استقبال دانشجویان، اساتید و مسوولان این دانشگاه رو به رو شده بود خط پایانی شد بر برخی اتفاقاتی که فارغ از صحت یا عدم صحت به نظر می‌رسید با هدف کمرنگ شدن ارزش‌ها و انقلابی‌گری در دانشگاه فرهنگیان در حال شکل گیری بود.

حجت‌الاسلام ترابی در این نشست ضمن تبیین رسالت دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و قرار است به عنوان معلمان آینده کشور وارد جامعه شوند تعلیم و تربیت را نسبت به نفس خود معلم اولی‌تر دانست و بر توجه به معنویات در روند تربیتی تاکید ویژه کرد.

او در بخش دوم سخنان خود با بیان اینکه فتنه ریشه‌اش در تلاش و مخالفت با انسجام مردم و جامعه و عدم تحمل وحدت ملی است با نکوهش خواب آلودگی و فریب‌خوردگی فتنه‌گران، از بازی کردن فتنه‌گران به ویژه سران آن در زمین دشمن به شدت انتقاد کرد و هوشیاری مردم و دانشجویان را در درس گرفتن از این فتنه‌ها و شناخت دقیق عوامل آن ضروری دانست.

این بخش از سخنان امام جمعه گنبدکاووس که با مقدمه‌ای علمی و دانشگاهی موضوع فتنه را مخل زندگی عمومی مردم و ارزش‌های یک انقلاب تعریف کرده بود مورد استقبال ویژه دانشجویان قرار گرفت.

بار دیگر با تاکید بر لزوم گسترش نگاه ارزشی و انقلابی بر دانشگاه و فارغ از نگاه‌های حزبی و جناحی باید بر این نکته صحه گذاشت که هر تلاشی در هر دانشگاهی برای فاصله دادن دانشجویان با سیاست و فهم سیاسی و همچنین ایجاد شکاف میان دانشجویان و ارزش‌های انقلابی محکوم به شکست است و بدون تردید آنچه بر زبان ایرانیان سالهاست به عنوان ضرب المثل هویداست اینجا ماهیت بیشتری می‌باید که "روسیاهی بر ذغال خواهد ماند".فارس

انتهای پیام /


بازگشت