تاریخ انتشار: 21-11-1395, 09:46 کد خبر: 497 نسخه چاپی: چاپ

سبک زندگی ما

مدت زمانی است که تعداد شبکه های فارسی زبان رو به گسترش رفته و با پخش فیلم ها و سریال های دوبله شده یا زیر نویس و در بعضی موارد ایرانی سعی در جذب مخاطب دارند

به گزارش طوبی گلستان؛ مدت زمانی است که تعداد شبکه های فارسی زبان روبه گسترش رفته و با پخش فیلم ها و سریال های دوبله شده یا زیر نویس و در بعضی موارد ایرانی سعی در جذب مخاطب دارند . در این بین شبکه های با زبان های غیر فارسی نیز مشتریان خاص خویش را دارند . و به نوعی تماشای این شبکه ها برای مردم عادی شده است .

شبکه هایی که همانند قارچ می رویند و مردم را به خود مشغول می سازند ، از فیلم هایی که در کنار خیابان به فروش می رسند و یا به صورت اینترنتی با قیمت هایی باور نکردنی قابلیت خرید را دارند هم بگذریم ، باز هم این شبکه ها مشتری خود را دارند .

● یک سوال :

راستی آقای مرداک و سایر اشخاص سرمایه گذار در این شبکه ها چه هدفی را در سر دارند و برای رسیدن به آن این شبکه ها را ایجاد می کنند و در پی گسترش آنها هستند ؟ آیا دلشان به حال ایرانیان سوخته و می خواهند اوقات فراغت ما را با برنامه های خویش پرکنند ؟ شاید هدف آنان کسب درآمد از تبلیغات در شبکه ها باشد که مبلغ آن هم کم نیست ؟ یا آنکه می خواهند ملت ایران را به جهانیان معرفی کنند و زبان فارسی را در جهان گسترش دهند ؟ حتما هدف و نیت پاکی دارند !

جواب این سوال بماند برای بعد .

● داستان یک فیلم

مدتی پیش به سایت شبکه فارسی وان سری زدم و خواستن ببینم که فیلم هایی که پخش می کند چگونه فیلم های است . چه داستان هایی را به تصویر می کشد ؟ و چند سوال دیگر .

اولین فیلمی که تبلیغش را دیدم یک فیلم کره ای بود که داستان چند زن و مرد را برای تماشاگران خویش نقل می کرد :

داستان زنی را نقل می کرد که همسرش با دوست خویش دارای روابط نا مشروع بود و این زن پس از مدتی متوجه رابطه همسر خویش با دوست صمیمیش می شود و با دانستن این موضوع با خود نیز با دوست شوهرش رابطه ای برقرار می کنند و داستان از ان جا شروع می شود . داستان به گونه ای است که شما را آنچنان با خود می برد که دیگر نمی توانید دست از سر این فیلم بردارید حقیقتا که مخاطب را با خود همراه می کرد .

اما آنچه می توان آن را نقاط مشترک فیلم های پخش شده از این شبکه ها دانست موضوعات زیر است که جای تامل و تفکر را برای مخاطبین این شبکه ها ایجاد می نماید :

- ترویج خانواده های بی سامان و لجام گسیخته در مقابل ساختار سنتی خانواده

- ترویج و عادی جلوه دادن خیانت زن به همسرر و البته شوهر به زن

- بی اهمیت جلوه دادن احترام به والدین

- عادی جلوه دادن رابطه جنسی دختر و پسر قبل از ازدواج تا حد باردار شدن دختر خانواده

- هویت زدایی از مفهوم خانواده به عنوان کوچکترین واحد اجتماعی مستقل و مؤثر

- عادی جلوه دادن سقط جنین برای دختران قبل از ازدواج به عنوان راه حلی طبیعی برای رفع دلهره های احتمالی در روابط جنسی دختر و پسر

- تعصب زدایی از کانون خانواده و ترویج بی تفاوتی نسبت به حریم خانواده

- ترویج مفهوم زندگی با دیگران به جای ازدواج ( جالب است بدانیم این مفهوم سالهاست در برخی تولیدات روتین تلویزیونی خودمان هم تبلیغ می شود).

- ترویج فمینیسم و کم رنگ کردن نقش مرد در جامعه در حد کسی که تنها جهت رفع نیازهای جنسی زن خلق شده است!

- مخدوش نمودن رابطه فرزندان پسر و دختر در خانواده

- افزایش تأثیر پذیری جنسی و خشونت در جوانان و نوجوانان بخصوص از طریق پخش موزیک ویدئوهای خاص

- پی ریزی و ایجاد آمادگی ذهنی تفکر شیطان پرستی در نوجوانان و جوانان

برای پیدا کردن جواب این سوال که چرا مردم به این شبکه ها توجه می کنند با برخی از آشنایان که این برنامه ها را دنبال می کنند صحبت کردم . جواب هایی یک دست و همانند هم:

خانم بیست و پنج ساله : فیلم هایش جالب است عاشقانه است .

آقا سی ساله : داستانش خیلی نکته دارد به من کمک می کند چطور با خانمم رفتار کنم

آقا بیست و دو ساله : برای من خوب است و بهتر می توانم برای زندگی ام نقشه بکشم .

خانم بیست ساله : نحوه رابطه با مردان را اموزش می دهد .

باقی جواب هایی که داده اند بماند آدم حیا می کند آنها را نقل کند .

مدتی بود که یک مسئله ذهنم را مشغول کرده بود که این فیلم ها و شبکه ها چه اثری بر جامعه و خانواده ما دارند و اصلا گروه هدف این شبکه ها چیست و چه هدفی را دنبال می کنند این همان سوال اول من بود .

این فیلم ها می خواهند سبک زندگی ما را تغییر دهند ، می خواهند نوع روابط اجتماعی ما را تحت تاثیر خویش قرار دهند و از روابط صحیح دور کنند . نوع لباس های ما را تغییر دهند همانطور که شما در حال حاضر در جامعه مشاهده می کنید ، این فیلم ها تاثیر خویش را به جایی رسانده اند که ذائقه ما را نیز تغییر داده اند .

● سبک زندگی چیست ؟

سبک زندگی همان تجلی فرهنگ ماست . ارزش های مقبول ما در این مسئله تجلی می کند . بهتر است بگوییم سبک زندگی نوع زندگی ما از آداب و رسوم گرفته تا تمام حرکات و سکنات حاکم بر زندگی ما . سبک زندگی یعنی فرهنگ یعنی تفکرات ،

سبک زندگی ( Life Style) برای توصیف شرایط زندگی انسان استفاده می‌شود. این عبارت ابتدا توسط آلفرد آدلر در سال ۱۹۲۹ ابداع شد.

سبک‌های زندگی مجموعه‌ای از طرز تلقی‌ها، ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در برمیگیرد. موسیقی عامه، تلویزیون، آگهی‌ها همه و همه تصور‌ها و تصویرهایی بالقوه از سبک زندگی فراهم می‌کنند. سبک زندگی فرد، اجزای رفتار شخصی او نیست، لذا غیر معمول نیستند. بیشتر مردم معتقدند که باید سبک زندگی‌شان را آزادانه انتخاب کنند.

در بیشتر مواقع مجموعه عناصر سبک زندگی در یک‌جا جمع می‌شوند و افراد در یک سبک زندگی مشترک می‌شوند. به نوعی گروه‌های اجتماعی اغلب مالک یک نوع سبک زندگی شده‌ و یک سبک خاص را تشکیل می دهند. سبکی شدن زندگی با شکل گیری فرهنگ مردم رابطه نزدیک دارد. مثلا می‌توان شناخت لازم از افراد جامعه را از سبک زندگی افراد آن جامعه بدست آورد.

سبکی که این شبکه ها سعی در القای آن به ما دارند سبک زندگی بی قید و بندی است که خود نیز ازآن خسته شده اند وای تنها هدف آنان از تبلیغ آن بی قید و بند ساختن مردمی است که به تماشای این برنامه ها می نشینند . مردانی که شب از سر کار می آیند و به تماشای این برنامه ها می نشینند و خانم هایی که در مدت حضور خویش بدان سریال ها توجه می کنند ، همگی هدفی جز تخریب بنیاد خانواده را ندارند .

شما کلاه خود را قاضی کنید و بگوئید سریالی که از این شبکه ها پخش می گردد و متاسفانه مردم ما نیز به تماشای آن می نشینند چه نکاتی را آموزش می دهد ، آیا محتوایی غیر از صحیح دانستن خیانت و روابط غیر مشروع را در طول داستان خویش بیان می کنند .

این شبکه ها بی عفتی را ارزش معرفی می کنند و غیرت را ظلم ، بی حیایی را موفقیت و حیا و حجاب را شکست و مانع از موفقیت می نامند . این شبکه ها زندگی انسان را از تولد تا مرگ تحت تاثیر قرار می دهند و ارزش ها را از زندگی حذف و شبه ارزش ها و ضد ارزش ها را جایگزین آن می کنند . مردم تماشاگر نیز به طور ناخودآگاه این تغییرات را پس از مدت ها می پذیرند .

این شبکه ها کانون خانواده و سبک زندگی ما را که مطابق با فرهنگ و مذهب ماست هدف قرار داده اند اما ما غافل از این نیت این اشخاص با زهم به تماشای این شبکه ها می نشینیم و آب در آسیاب آن می ریزیم و کانون خانواده خویش را که فرزندانمان در آن رشد می کنند دربست در اختیار آنان قرار داده ایم و باز هم انتظار داریم فرزند به پدر و مادر خویش احترام بگذارد و ادب و احترام بر خانه ما حکم فرما باشد .

اگر شما به دادگاه های خانواده مراجعه کنید می توانید آثار این شبکه ها را به راحتی مشاهده کنید . زوجی که کمتر از یک سال از ازدواجشان می گذرد به خاطر اینکه از چهره همدیگر خسته شده اند برای طلاق اقدام می کنند یا زوج دیگری به علت اینکه خانم خانه بیشتر از اینکه به شوهر خویش توجه کنند در حال تماشای برنامه های شبکه فارسی وان است ، همسری اقدام به مقایسه شوهرش با یکی از بازیگران سریال ها می پردازد و شوهر خویش را تحت فشار قرار می دهد . و بسیاری از این مثال ها ....

خبرگزاری مهر: هفته گذشته زن جوانی در دادگاه خانواده گفت: ۲۰ روز قبل در حالی که سرگرم تماشای یکی از این سریالهای شبکه ماهواره ای فارسی ۱بودم، همسرم از سرکار به خانه بازگشت. او بعد از عوض کردن لباس‌هایش به دستشویی رفت و درست زمانی که فیلم به جای حساسش نزدیک شده بود، مرا صدا زد و از من یک قالب صابون خواست تا دستهایش را بشوید. من کمی به درخواست همسرم بی‌توجهی کردم و همین مسئله باعث شد او عصبانی شده و مقابل تلویزیون قرار بگیرد.

من هم که از رفتار همسرم ناراحت شده بودم، دیگر با او صحبت نکردم و همین اتفاق باعث شد تا در طول مدت کوتاهی چندین بار با هم مشکل پیدا کنیم و اختلاف‌مان شدیدتر شود. حالا چون تحمل این شرایط برایمان ممکن نیست، می‌خواهیم به صورت توافقی از یکدیگر جدا شویم.

مرد جوان هم در پاسخ به سوال قاضی درباره دلیل جدایی از همسرش گفت: من وهمسرم با هم بر سر مسائل مختلف توافق نظر نداشتیم اما همدیگر را تحمل می‌کردیم. حالا متوجه شده‌ام که همسرم به دیدن سریال‌های ماهواره‌ای بیشتر از نیازهای من اهمیت می‌دهد، بنابراین جدایی درخواست دو طرفمان است و ما هر دو به این نتیجه رسیده‌ایم. قاضی هم حکم به طلاق را صادر کرد.

در گذشته مردم و خانواده ها بر سر یک سفره می نشستند و غذا می خوردند و در این بین بیشتر با یکدیگر اخت می شدند ولی امروزه این رسم روبه فراموشی رفته است .

مردم در سابق قانع بودند ولی امروز خانواده ها دیگ قناعت گذشته را ندارند و بیشتر در پی تجملات رفته اند و در این بین ازدواج را نیز سخت تر نموده اند .

همه این مثال ها از آثار این شبکه ها و فیلم هایی است که برای تغییر سبک زندگی و نوع نگرش مان به زندگی تهیه و تولید می شوند

آثار این شبکه ها بسیار واضح است اما برای وضوح بیشتر مطلب به برخی از آن ها اشاره می کنیم :

۱- ترویج بی عفتی

۲- از هم پاشیدن کانون خانواده

۳- تغییر رفتار ها

۴- دور شدن جوانان از دین و مذهب

۵- افزایش طلاق

۶- گسترش فساد و خلاف و جرم و جنایت

۷- فراموشی سنت ها و آداب و رسوم

اما براستی سبک زندگی ما چیست که این همه بر علیه آن هجمه می شود ؟ این سبک چه خصوصیاتی را دارد که می تواند زندگی را برای ما همانند گذشتگانمان شیرین سازد ؟و این سبک غربی چیست و چه اصولی برآن حاکم است ؟

محمود سواری

انتهای پیام/

ارسال نظر
سوال امنيتی:
حاصل جمع یک + سه؟ (به عدد) - برای تشخیص ربات از انسان
پاسخ:*